Behçet hastalığında serum nörotrofik faktör düzeylerinin değişimi
Neurotrophic factor level changes in Behçet's disease
  1. Tez No: 967446
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Behçet hastalığı olan bireylerde nörotrofik faktörler (BDNF, NGF, NT-3, NT-4, GDNF) serum düzeylerinin sağlıklı bireylerle ve hastalığın aktif-inaktif dönemleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 30 Behçet hastası ve 30 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Serum örneklerinde BDNF, NGF, NT-3, NT-4 ve GDNF düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüş; hastalık aktivitesi BDCAF, ağrı düzeyi SLANSS skorları ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the serum levels of neurotrophic factors (BDNF, NGF, NT-3, NT-4, GDNF) in individuals with Behçet's disease with those of healthy controls, as well as across the active and inactive phases of the disease. The study included 30 patients with Behçet's disease and 30 healthy controls. Serum levels of BDNF, NGF, NT-3, NT-4, and GDNF were measured using the ELISA method; disease activity was assessed with the BDCAF, and pain was evaluated using the SLANSS score.