Müzik öğretmeni adaylarının enstrüman dersindeki performans becerilerine akış teorisi bağlamında bir bakış
An overview of the performance skills of prospective music teachers in the instrument course from the context of flow theory
  1. Tez No: 967447
  2. Yazar: CEREN ECE SOYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖZEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmeni adaylarının enstrüman çalma sürecinde yaşadıkları akış deneyimlerinin düzeyini belirlemek ve bu deneyimlerin oluşumunu etkileyen bireysel ve çevresel faktörleri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Mihaly Csikszentmihalyi'nin akış kuramı doğrultusunda yürütülen çalışmada, bireyin dikkatini tamamen etkinliğe yönelttiği, zaman algısının değiştiği ve içsel doyum sağladığı yoğun deneyim anları olan akış yaşantısının müzik eğitimi sürecindeki yeri araştırılmıştır. Çalışma, yalnızca müzik öğretmen adaylarının akış yaşantılarını betimlemekle kalmayıp, bu yaşantıların öğrenme süreçlerine sağladığı işlevsel katkıları da açığa çıkarmayı hedeflemektedir. Araştırmanın, müzik öğrencileri, öğretmenleri ve öğretmen adaylarına enstrüman eğitimi ile sahne performansı süreçlerinde farkındalık kazandırması ve gelişimlerine katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu çerçevede, araştırmanın temel problemi, müzik öğretmeni adaylarının enstrüman çalma sürecinde ne ölçüde akış yaşadıkları ve bu deneyimi etkileyen unsurların neler olduğudur. Çalışma karma yöntem ile yürütülmüş olup Açımlayıcı Sıralı Modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri için Sanatçı Akış Ölçeği ve Akış Yaşantısı Ölçeği olmak üzere iki ayrı ölçekten yararlanılmıştır. Bu aşamada, farklı sınıf düzeylerine sahip 104 müzik öğretmeni adayından elde edilen ölçek sonuçları analiz edilmiş ve bu çalışma grubu içinden seçilen 15 katılımcı ile nitel verilerin toplanması amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen nitel veriler içerik analizi yardımıyla analiz edilerek temalar haline getirilmiş, sonrasında nicel ve nitel veriler birleştirilmesiyle birlikte verilerin entegrasyonu sağlanmıştır. Araştırma sonuçları, katılımcıların önemli bir bölümünün akış yaşantılarını deneyimlediklerini, ancak bunu her zaman sürdüremediklerini ortaya koymuştur. Bu durum, akış yaşantılarının nadir ve özel yapısını desteklerken, aynı zamanda müzik öğretmeni adaylarının ototelik kişilik özelliklerinin ve optimum deneyim kavramına dair farkındalıklarının sınırlı olabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak bu araştırma, karma yöntem yaklaşımı ve derinlemesine bireysel görüşmeler yoluyla öğrencilerin akış deneyimlerinin çok boyutlu olarak ortaya konmasını sağlayarak, müzik eğitimi alanına önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the level of flow experiences that music teacher candidates have during the process of playing an instrument, examining the individual and environmental factors that affect the formation of these experiences. Based on Mihaly Csikszentmihalyi's flow theory, the study investigates the state of flow experiences – intense moments in which individuals fully direct their attention to the activity, lose track of time, and reach a state of intrinsic satisfaction- within the context of music education. This research not only aims to describe the flow experiences of music teacher candidates but also to reveal the functional contributions of these experiences to their learning processes. It is also intented to raise awareness among music students, teachers and teacher candidates regarding instrumental training and stage performance processes contributing to their development. Accordingly, the experience flow while playing an instrument and the factors that influence this experience. The study was conducted using a mixed-method approach, specifically adopting an Sequential Experimental Design. For the quantitative phase, two separate scales- Sanatçı Akış Ölçeği and Akış Yaşantısı Ölçeği- were utilized. At this stage, the scale results obtained from 104 music teacher candidates from different class levels were analyzed. Following this, 15 participants were selected from this group for in -depth semi- structured interviews to collect the qualitative data. The interview data were analyzed using content analysis and then presented under themas. Subsequently, the integration of data was achieved by combining the quantitative findings with the themes emerging from the qualitative analysis. The findings revealed that a significant portion of the participants reported experiencing flow during instrumental performance, but they were not always able to maintain this state consistently. This supports the notion that flow experiences are rare and unique, while also indicating that music teacher candidates may have limited awareness regarding the characteristics of the autotelic personality and the concept of optimal experience. In conclusion, by combining quantitative and qualitative data and conducting in -depth individual interviews, this research provides a multidimeansional understanding of students' flow experiences and makes a significant contribution to the field of music education.