Soğuk ve sıcak su immersiyonunun el kavrama kuvveti ve EMG değerleri üzerine akut etkilerinin incelenmesi
Investigation of acute effect of cold and hot water immersion on hand grip strength and EMG values
- Tez No: 967448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLU AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12 sağlıklı erkek gönüllü üzerinde, farklı su uygulamalarının üst ekstremite kas aktivitesi ve el kavrama kuvveti üzerindeki akut etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Katılımcılar, her biri 4 kişiden oluşan 3 gruba ayrılmış ve her bir grup farklı günlerde 10 dk 40 °C sıcak suya daldırma (HSI) 10 dk 10 °C soğuk suya daldırma (SSI) ve kontrol (KONT) koşullarına randomize bir sırayla tabi tutulmuştur. Her bir koşulda, dominat ön kolun suya daldırılmasından önce ve sonra Fleksör Carpi Radialis (FCR) ve Flexor Carpi Ulnaris (FCU) kaslarının yüzey elektromiyografi (sEMG) ve el kavrama kuvveti ölçümleri alınmıştır. Elde edilen veriler, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, hem FCR hem de FCU kaslarının EMG RMS değerleri üzerinde uygulama faktörünün (F(2,22)=0.259, p= 0.775; F(2,22) = 0.373, p = 0.600) ve zaman faktörünün (F(1,11) = 0.202, p = 0.662; F(1,11)=0.635, p=0.442) tek başına istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. FCR kası için uygulama ve zaman etkileşimi de anlamlı bulunmamıştır (F(2,22)=1.866, p=0.178), benzer şekilde FCU kası için bu etkileşim istatistiksel anlamlı değildir (F(2,22)=2.552, p=0.101). El kavrama kuvvetinin farklı koşullar ve zaman içinde değişimine yönelik yapılan istatistikler sonucunda uygulama (F(2,22)=0.499,p=0.614) veya zamanın (F(1,11)=0.022,p=0.885) el kavrama kuvveti üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Buna karşılık, Koşul (F(2,22)=0.499, p=0.614) ve zaman (F(1,11)=0.022, p=0.885) faktörlerinin ana etkileri anlamlı bulunmazken, uygulama ve zaman etkileşimi istatistiksel olarak yüksek derecede anlamlı bulunmuştur (F(2,22) = 8.206, p = 0.002). Bu kritik bulgu, HSI, SSI ve KONT koşullarının el kavrama kuvveti üzerindeki uygulama öncesi ve sonrası etkilerinin birbirinden belirgin şekilde farklılaştığını göstermektedir. Bu etkileşimin etki büyüklüğü oldukça yüksektir (η²p = 0.427). Sonuç olarak, HSI ve SSI, FCR ve FCU kaslarının genel aktivite düzeylerinde belirgin ve tek başına bir değişikliğe yol açmadığını ortaya koyarken, el kavrama kuvveti gibi fonksiyonel bir çıktı üzerinde koşullara bağlı zamanla farklı ve anlamlı etkiler yarattığını göstermiştir. Bu bulgular, termal müdahalelerin kas performansı üzerindeki etkilerinin basit aktivite değişikliklerinden ziyade daha karmaşık etkileşimler aracılığıyla gerçekleşebileceğine işaret etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: El Kavrama Kuvveti, EMG, İmmersiyon.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the acute effects of different water applications on upper extremity muscle activity and handgrip strength in 12 healthy male volunteers. Participants were divided into three groups of four individuals each and were randomly assigned to undergo 10 minutes of immersion in 40°C warm water (HSI), 10 minutes of immersion in 10°C cold water (SSI), and control (CONT) conditions on different days. In each condition, surface electromyography (sEMG) and handgrip strength measurements of the Flexor Carpi Radialis (FCR) and Flexor Carpi Ulnaris (FCU) muscles were taken before and after immersion of the dominant forearm in water. The obtained data were analyzed using analysis of variance (ANOVA) for repeated measures. The analysis results showed that the application factor had no significant effect on the EMG RMS values of both the FCR and FCU muscles (F(2,22) = 0.259, p = 0.775; F(2,22) = 0.373, p = 0.600) and the time factor (F(1,11) = 0.202, p = 0.662; F(1,11) = 0.635, p = 0.442) had no statistically significant effect on the EMG RMS values of both the FCR and FCU muscles. The interaction between application and time for the FCR muscle was also found to be insignificant (F(2,22)=1.866, p=0.178), and similarly, this interaction was not statistically significant for the FCU muscle (F(2,22)=2.552, p=0.101). Statistical analyses of changes in handgrip strength under different conditions and over time revealed that neither application (F(2,22)=0.499, p=0.614) nor time (F(1,11)=0.022, p=0.885) had a statistically significant effect on handgrip strength. In contrast, while the main effects of the condition (F(2,22)=0.499, p=0.614) and time (F(1,11)=0.022, p=0.885) factors were not found to be significant, the interaction between application and time was found to be statistically highly significant (F(2,22) = 8.206, p = 0.002). This critical finding indicates that the pre- and post-application effects of HSI, SSI, and KONT conditions on handgrip strength differ significantly from one another. The effect size of this interaction is quite high (η²p = 0.427). In conclusion, while HSI and SSI did not cause a significant and independent change in the overall activity levels of the FCR and FCU muscles, they did produce time-dependent and meaningful effects on functional outcomes such as handgrip strength. These findings suggest that the effects of thermal interventions on muscle performance may occur through more complex interactions rather than simple changes in activity. KEYWORDS: Hand Grip Strength, EMG, Immersion