Farklı binalara ait şebeke su sistemlerinde mikrobiyal kontaminasyonun araştırılması
Research of microbial contamination in mains water systems of different buildings
  1. Tez No: 779416
  2. Yazar: ESRA MERVE DİZGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KADAİFÇİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Şebeke suyu günlük hayatta doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılmaktadır. Şebeke suyunda tespit edilecek yüksek düzeyde mikrobiyal kontaminasyon, ciddi sağlık sorunlarına hatta ölümlere yol açabilir. Bu nedenle şebeke suyunun patojen veya fırsatçı patojen mikroorganizmaları içermemesinin yanı sıra mikrobiyal yükün de otoritelerce belirlenmiş limit değerler üzerinde olmaması önerilir. Yurt dışında yapılmış çalışmaların sonuçları şebeke sularının başta bakteri ve mikrofungus olmak üzere insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan patojen, fırsatçı patojen, alerjen ve/veya toksijenik mikroorganizmalar ile kontamine olduğunu ve bu mikroorganizmalarla bağlantılı vakaların bulunduğunu bildirmektedir. Bu konuda ülkemizde yürütülmüş çalışmalarda ağırlığın indikatör bakterilere verilmiş olduğu ve mikrofunguslar ile yürütülen çalışmaların çok az olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de ilk defa şebeke suyuna bağlı yapılardan alınan hem soğuk hem de sıcak su örneklerinde aerobik heterotrofik bakteri (AHB), Candida cinsi maya ve aerobik mikrofungus varlığının araştırılıp sayılarının belirlenmesi, mikroorganizmaların genel özelliklerinin tespit edilmesi, elde edilen mikrofungus izolatlarının cins veya tür düzeyinde tayinlerinin yapılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda İstanbul'da rastgele seçilmiş 20 farklı binaya ait duş başlıklarından soğuk ve sıcak su örnekleri alınarak AHB ve Candida izolasyonu için yoğunlaştırılmış örneklerden yüzeye yayma ekim yöntemi, aerobik mikrofungus izolasyonu için ise membran filtrasyon yöntemi kullanılmıştır. AHB ve mikrofungus kolonilerinin sayımları yapıldıktan sonra saf bakteri izolatlarının koloni morfolojileri, endospor oluşturma özellikleri, Gram özellikleri belirlenerek, katalaz ve oksidaz aktiviteleri tayin edilmiştir. İzole edilen saf mikrofunguslar, makroskobik ve mikroskobik olarak morfolojik karakterlerinin incelendiği klasik kültür yöntemi ile cins veya tür düzeyinde tayin edilmiştir. Bunun yanında Candida cinsi mayaların varlığı ise saptanmamıştır. Hem AHB hem de mikrofungus açısından değerlendirildiğinde, soğuk su örneklerinde saptanan koloni ve izolat sayılarının sıcak su örneklerindeki sayılardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Su örneklerinde en çok Gram pozitif basil bakteriler ile Penicillium ve Aspergillus cinsi mikrofunguslar saptanmıştır. Ayrıca, teşhisi yapılan birçok mikrofungusun insan sağlığı açısından olumsuz durumlara yol açabileceği düşünülmektedir. Çalışma sonucunda bulgular, klor uygulamasına rağmen insan yapımı su sistemlerinde mikrobiyal kontaminasyonun olduğunu göstermektedir. Bu durum farklı uygulamaların gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Mains water is used directly or indirectly in daily life. High levels of microbial contamination in tap water can lead to serious health problems and even death. For this reason, it is recommended that the mains water should not contain pathogenic or opportunistic pathogenic microorganisms, and that the microbial load should not be above the limit values determined by the authorities. However, the results of studies conducted abroad report that mains water that contaminated with pathogens, opportunistic pathogens, allergens and/or toxigenic microorganisms that have negative effects on human health, especially bacteria and microfungi, and that there are cases associated with these microorganisms. In the studies conducted in our country on this subject, it was determined that the priority was given to the indicator bacteria and the studies carried out with microfungi were very few. In this study, it was aimed to investigate the presence of aerobic heterotrophic bacteria (AHB), Candida and aerobic microfungi in both cold and hot water samples taken from the structures connected to the mains water for the first time in Turkey and to determine their numbers, the general characteristics of the microorganisms and the microfungi isolates at the genus or species level. In this context, cold and hot watersamples were taken from the shower heads of 20 randomly selected buildings in Istanbul, and the spread plate method was used for the isolation of AHB and Candida from the concentrated samples, and the membrane filtration method was used for the isolation of aerobic microfungi. After counting of AHB and microfungi colonies, colony morphologies, endospore forming characteristics, Gram characteristics, catalase and oxidase activities of pure bacterial isolates were determined. Isolated pure microfungi were determined at genus or species level by the classical culture method in which macroscopic and microscopic morphological characters were examined. In addition, the presence of Candida was not detected. It was determined that the numbers of AHB and microfungi colonies and isolates detected in cold water samples were higher than the numbers in hot water samples. Gram positive Bacillus bacteria and Penicillium and Aspergillus sp. microfungi are the most commonly detected microorganisms in water samples. In addition, it is thought that many identified fungi may cause negative results in terms of human health. As a result of the study, the findings show that there is microbial contamination in man-made water systems despite the application of chlorine. This indicates the necessity of different applications.