Nanoyapıların modellenmesinin ve molekül/atomiktopaklarla etkileşimlerinin atomistik simülasyonmetodları ile incelenmesi
Investigation of modelling of nano-structures and their interactions with molecules/atomic clusters by atomistic simulation methods
  1. Tez No: 967450
  2. Yazar: ALEV SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ŞENTÜRK DALGIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu tez çalışmasında, atomistik simülasyon yöntemleri kullanılarak altın bazlı nano-yapıların ve bunların molekül ve atomik topaklarla olan etkileşimleri detaylı olarak incelenmiştir. Özellikle Au2H, Ag2H, Cu2H, Pd2H ve Pt2H yüzeyleri ile bunların Mn katkılı yapıları yoğunluk fonksiyonel teorisi (YFT) temelinde modellenmiştir. Çalışmada ayrıca Au6, Au8, Au9 gibi altın nanotopakları, bunların Mn katkılı yapıları ile MAu8 (M=Fe, Co, Ni, Pd ve Pt) nanotopakların manyetik, elektronik ve fizikokimyasal özellikleri de değerlendirilmiştir. Au2H nanoyüzeyinin H atomu ile H2 ve O2 molekülleri altındaki manyetik moment koşullarında etkileşimleri incelenmiş, ayrıca bor atomu ve bor molekülünün nanoyüzeyler ile etkileşimleri sunulmuştur. Mn katkısının, sistemlerin manyetizasyonu, enerji bant aralığı, iş fonksiyonu ve reaktivite parametreleri üzerindeki etkisi sistematik olarak analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra, benzen (C6H6) molekül ile yüzey ve nanotopak etkileşimleri araştırılmıştır. Yapılan hesaplamalarda adsorpsiyon ve bağlanma enerjileri, Löwdin yük dağılımları, HOMOLUMO enerji seviyeleri, kimyasal sertlik, elektrofilik indeks ve diğer fizikokimyasal parametreler hesaplanmış ve literatürle karşılaştırılmalı analizler gerçekleştirilmiştir. 2B karbon temelli S-, O- ve Mn-katkılı GDY nano-yapıları ve türevleri; bu yapıların küçük moleküllerle (H2 ve H2O2) etkileşimleri incelenmiş, elektronik, manyetik ve fizikokimyasal özellikleri verilmiştir. v Hesaplamalar Quantum Espresso yazılımı kullanılarak, düzlem dalga ve ultrasoft pseudopotansiyeller temelinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, nano boyutlu altın ve geçiş metali katkılı yapılı yapıların spintronik, sensör ve katalitik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, gold-based nano-structures and their interactions with molecules and atomic clusters were systematically investigated using atomistic simulation methods. Specifically, Au2H, Ag2H, Cu2H, Pd2H and Pt2H surfaces and their Mn-doped variants were modelled based on Density Functional Theory (YFT). Additionally, magnetic, electronic, and physicochemical properties of gold nanoclusters such as Au6, Au8, Au9, their Mn-doped derivatives and MAu8 (M= Fe, Co, N, Pd and Pt) nanoclusters were evaluated. The interactions of Au2H nanosurface with H atom and H2 and O2 molecules under magnetic moment were investigated, and also the interaction of the Boron atom and molecule with 2H nano-surfaces is also presented. The effects of Mn doping on magnetization, energy band gaps, work functions, and reactivity parameters were systematically analyzed. Furthermore, the interactions of benzene (C6H6) molecules with the surfaces and nanoclusters were examined. Löwdin charge distributions, HOMO-LUMO energy levels, chemical hardness, electrophilicity index, and other physicochemical parameters were calculated and compared with the literatüre 2D carbon-based graphdiyne(GDY) and S-, O- and Mn-doped GDY nanostructures and their derivatives were investigated, and the interactions of hydrogen (H2) and hydrogen peroxide (H2O2) with the structures were presented. All calculations were performed using the Quantum Espresso software, based on plane-wave and ultrasoft pseudopotentials. The results indicate that gold and transition metal-doped nanostructures at the nanoscale hold promising potential for spintronic, sensing, and catalytic applications.