Boksörlerde kuvvet antrenmanı ile birlikte uygulanan magnezyum takviyesinin serum magnezyum ve kas hasarına etkisi
Effect of magnesium supplement applied with strength training on serum magnesium and muscle damage in boxers
- Tez No: 967451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEHİR YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Physiology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küresel bir spor olarak boksun önemi, öncelikle Amerikan ve Avrupa kültürünün erken köklerinden kaynaklanmaktadır, ancak kökeni Antik Yunan'a dayanmaktadır. Boks yüzyıllardır popüler bir spordur ve sadece onu uygulayan sporcular üzerinde değil aynı zamanda onları çevreleyen topluluklar üzerinde de inanılmaz bir etkiye sahiptir. Boks, katılanlara yalnızca fiziksel ve zihinsel faydalar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda disiplin, sıkı çalışma ve azim konusunda da değerli dersler vermekte, insanların bir araya gelip birbirleriyle güçlü bağlar kurması için bir yol sağlamaktadır. Bu çalışma, 18–25 yaş aralığında profesyonel olarak boks yapan kadın ve erkek sporcularda kuvvet antrenmanları ile uygulanan magnezyum sitrat takviyesinin serum magnezyum düzeyi ve kas hasarı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 8 haftalık kontrollü bir müdahale süreci ile yürütülmüş olup, 10 kontrol ve 10 deney grubundan oluşan toplam 20 katılımcıdan oluşmaktadır. Deney grubuna her gün 250 mg magnezyum sitrat takviyesi uygulanmış; tüm katılımcılara ise kuvvet antrenman programı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of boxing as a global sport stems primarily from its early roots in American and European culture, but its origins date back to Ancient Greece. Boxing has been a popular sport for centuries and has had an incredible impact not only on the athletes who practice it but also on the communities that surround them. Boxing not only provides physical and mental benefits to its participants, but also teaches valuable lessons about discipline, hard work, and perseverance, providing a way for people to come together and form strong bonds. The primary objective of this study was to examine the impact of an 8-week magnesium citrate supplementation regimen, alongside a strength training protocol, on the physiological parameters of serum magnesium and muscle damage in 18–25 year-old male and female professional boxers. A total of 20 athletes were randomly assigned to either an experimental group (n=10) or a control group (n=10).