Eğitimin yerinden yönetimine ilişkin milli eğitim müdürlüğü ve yerel yönetim yöneticilerinin görüşleri
Opinions of the administrators of national education and local government on decentralization of education
  1. Tez No: 967454
  2. Yazar: MUSTAFA KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma, Türkiye Eğitim Sistemi'nde (TES) merkezden yürütülen eğitim hizmetlerinin yerinden yönetilmesine ilişkin yetki ve rollerin dağılımı konusunda Yerel Yönetim Birimlerinin (YYB) yöneticileri ile il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü (MEM) yöneticilerinin görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma fenomenoloji deseninde nitel bir çalışma şeklinde tasarlanmıştır. Çalışmanın verileri görüşme tekniğiyle elde edilmiştir. Veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu geliştirilmiştir. Çalışmanın verileri İzmir ili ve 15 ilçesinde görev yapan YYB yöneticileri ile il ve ilçe MEM yöneticilerinden oluşan 29 katılımcı ile yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan maksimum çeşitlilik yöntemiyle belirlenmiştir. Elde edilen veriler, betimsel analiz ve içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda katılımcıların eğitimin yerinden yönetimine ilişkin görüşleri; 'Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) yerel ihtiyaçları karşılama durumu', 'eğitimin sorunlarının çözümüne yerel yönetimlerin katkısı', 'eğitim hizmetlerinde yerel yönetimlerin rolü', 'yerel yönetimlerin eğitimin yerinden yönetimine hazır olma durumu', 'eğitim hizmetlerinin yerel ve merkezi yönetimi', 'eğitiminin yerinden yönetiminde yetki ve rol dağılımı' ve 'yerinden yönetimin TES'in sorunlarının çözümüne etkileri' olmak üzere 7 temada toplanmıştır. YYB yöneticilerinin çoğuna göre, eğitim çalışanlarının merkezden atanması ve görevden alınması konusunda MEB yerel ihtiyaçları karşılamaktadır. Buna karşın, yapım, bakım, onarım, finansman, öğretim zamanı ve bölgesel koşullar ile eğitim programları konusunda yerel ihtiyaçları karşılayamamaktadır. MEM yöneticilerinin çoğuna göre, MEB; atama ve görevden alma, mesleki gelişim, yapım, bakım, onarım, finansman konularında yerel ihtiyaçları karşılamaktadır. Buna karşın, öğretim zamanı ve bölgesel koşullar konusunda yerel ihtiyaçları karşılayamamaktadır. MEM yöneticilerinin büyük çoğunluğuna göre, yapım, bakım, onarım, temizlik gibi fiziki ve maddi ihtiyaçların karşılanması konusunda yerel yönetimler, eğitim sorunlarının karşılanmasına katkı sunabilirler. YYB yöneticilerinin çoğuna ve MEM yöneticilerinin tamamına göre yapım, bakım ve onarım konusunda yerel yönetimler etkili rol oynayabilirler. Aynı şekilde YYB yöneticilerinin yarısına ve MEM yöneticilerinin yarıdan çoğuna göre elektrik, su, doğalgaz vb. giderlerin karşılanması gibi finansal konularda yerel yönetimler etkili rol oynayabilirler. Eğitim hizmetlerinden hangilerinin merkezi yönetim, hangilerinin yerel yönetimlerce yürütülmesine ilişkin olarak YYB yöneticilerinin çoğunluğuna göre atama ve görevden alma, elektrik-su-doğalgaz vb. giderler ile eğitim programları ve okutulacak dersler merkezi yönetim tarafından yönetilmelidir. MEM yöneticilerinin çoğuna göre de atama ve görevden alma, eğitim programları ve okutulacak dersler, çalışanların maaş ve diğer ücretleri merkezi yönetim tarafından yönetilmelidir. Buna karşın YYB yöneticilerinin çoğuna göre yapım, donanım, bakım ve onarım gibi hizmetler; MEM yöneticilerinin çoğuna göre de yapım-donanım-bakım-onarım ile öğretim zamanı ve öğrenci kontenjanlarının belirlenmesi, elektrik-su-doğalgaz vb. giderlere ilişkin hizmetler yerel yönetimler tarafından yönetilmelidir. Yine MEM yöneticilerinin çoğu, MEB'in fiziki işlere ilişkin yetkilerini ve rollerini yerel yönetimlerle paylaşması gerektiğini, hızlı çözüm ve zamandan tasarruf gibi konularda yerinden yönetimin TES'in sorunlarına olumlu etkisi olacağını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the views of the administrators of Local Government Units (LGUs) and provincial and district National Education Directorate (NED) administrators regarding the distribution of authority and roles concerning the decentralization of centrally administered education services within the Turkish Education System (TES). The research was designed as a qualitative study employing a phenomenology design. Data for the study were obtained through the interview technique. A semi-structured interview form was developed for data collection. The study's data were collected via face-to-face interviews with 29 participants, comprising LGU administrators and provincial and district NED administrators serving in İzmir province and its 15 districts. Participants were selected using the maximum variation sampling method, one of the purposeful sampling methods. The collected data were analysed using descriptive analysis and content analysis techniques. As a result of the analysis, participants' opinions on the decentralization of education were gathered under 7 themes: 'the status of the Ministry of National Education (MEB) in meeting local needs', 'contribution of local governments to solving education problems', 'role of local governments in education services', 'readiness of local governments for the decentralization of education', 'local and central governance of education services', 'distribution of authority and roles in the decentralization of education', and 'effects of decentralization on solving the problems of the TES'. According to most administrators of LGU, the MNE meets local needs regarding the central appointment and dismissal of education personnel. In contrast, the MNE fails to meet local needs concerning construction, maintenance, repair, financing, instructional time, regional conditions, and educational programs. According to most NED administrators, the MNE meets local needs in terms of appointment and dismissal, professional development, construction, maintenance, repair, and financing. However, it cannot meet local needs regarding instructional time and regional conditions. According to a large majority of NED administrators, local governments can contribute to addressing education problems by meeting physical and material needs such as construction, maintenance, repair, and cleaning. Both most LGU administrators and all NED administrators believe that local governments can play an effective role in construction, maintenance, and repair. Similarly, half of the LGU administrators and more than half of the NED administrators state that local governments can play an effective role in financial matters, such as covering expenses for electricity, water, and natural gas. Regarding which education services should be administered by central government and which by local governments, most LGU administrators believe that appointment and dismissal, expenses such as electricity, water, and natural gas, educational programs, and courses to be taught should be managed by the central government. Similarly, most NED administrators are of the view that appointment and dismissal, educational programs and courses to be taught, and employee salaries and other wages should be managed by the central government. In contrast, most LGU administrators think that services such as construction, equipment, maintenance, and repair should be managed by local governments. Conversely, most NED administrators believe that services related to construction, equipment, maintenance, repair, determination of instructional time and student quotas, and expenses such as electricity, water, and natural gas should be managed by local governments. Again, most of NED administrators think that the MNE should share its authority and roles regarding physical tasks with local governments and decentralization will have a positive impact on TES's problems in terms of rapid solutions and time-saving.