Üniversite öğrencilerinde oyun oynama bozukluğu ve ilişkili etmenler
Gaming disorder and related factors in university students
  1. Tez No: 967453
  2. Yazar: LERZAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜR HASSOY, PROF. DR. GÖRKEM YARARBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve amaç: İnternet oyun oynama bozukluğu oyun oynama davranışının diğer faaliyetlere göre önceliklendirilmesi, oyun davranışı üzerinde denetimin kaybedilmesi ve olumsuz sonuçlarına rağmen oyun oynamanın artarak sürdürülmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde internet oyun oynama bozukluğunun sıklığını tespit etmek, oyun oynama bozukluğunun sosyodemografik özellikler, sağlık durumu, video oyun oynama alışkanlıkları, kaygı düzeyi, karar verme stilleri ve öz kontrol ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışma kesitsel türde analitik bir araştırmadır. Çalışmanın evreni Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesindeki fakülte ve MYO programlarında eğitimine devam eden öğrencilerden oluşmaktadır. Tabakalı küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. 3905 kişilik evrenden %50 prevalans %5 hata payı desen etkisi 2 alınarak minimum örneklem büyüklüğü 726 olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın bağımlı değişkeni internet oyun oynama bozukluğudur. İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği–Kısa Form (IGDS9-SF-TR)kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler sosyodemografik faktörler, sağlık durumu, video oyun oynama alışkanlıkları ve psikolojik faktörler olarak dört grupta toplanmıştır. Veriler öz bildirime dayalı ölçekler aracılığıyla toplanmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerde ortalama ve standart sapma hesaplanmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için; ikili karşılaştırmalarda Mann- Whitney U testi, üç ya da daha fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Çoklu analizler için lineer regresyon analizi yapılmıştır. Veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Internet gaming disorder is defined as the prioritization of gaming behavior over other activities, loss of control over gaming behavior, and continued gaming despite negative consequences. The purpose of this study is to determine the prevalence of Internet gaming disorder in university students and to evaluate the relationship between gaming disorder and sociodemographic characteristics, health status, video game playing habits, anxiety level, decision-making styles and self-control. Instrument and method: The study is a cross-sectional analytical study. The population of the study consisted of students continuing their education in faculties and Vocational School programs at Kocaeli Health and Technology University. Stratified cluster sampling method was used. From the population of 3905 people, the minimum sample size was calculated as 726 by taking 50% prevalence, 5% margin of error, and the pattern effect as 2. The dependent variable of the study was internet gaming disorder. Internet Gaming Disorder Scale-Short Form (IGDS9-SF-TR) was used. Independent variables were categorized into four groups as sociodemographic factors, health status, video game playing habits and psychological factors. Data were collected through self-report scales. Mean and standard deviation were calculated for descriptive statistics. To evaluate the relationship between dependent and independent variables, Mann-Whitney U test was used for pairwise comparisons and Kruskal-Wallis test was used for comparisons of three or more groups. Linear regression analysis was used for multiple analyses. Data was analyzed with SPSS 25.0 program.