Öğrencilerin mekanik problemlerinde türev ve integral kullanma yeterliliklerinin incelenmesi
Examination of students' proficiency in using derivatives and integrals in mechanics problems
- Tez No: 967455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı mekanik konularında türev ve integral kullanımı gerektiren soruların çözümünde öğrencilerin karşılaştığı zorlukların araştırılmasıdır. Durum çalışması desenlerinden bütüncül tek durum deseninin kullanıldığı araştırmada veri toplama süreci iki basamakta gerçekleştirildi. İlk basamakta öğrencilere Açık Uçlu Yazılı Soruları uygulanarak, öğrencilerin temel türev ve integral alma becerileri ve cebir temelli mekanik sorularını çözme becerilerine ilişkin veriler toplandı. Bu amaçla, iki kategori halinde toplam 14 açık uçlu soru hazırlandı. Düzenlenen sorular toplamda 130 öğrenciye uygulanıp 60 dakikalık yanıtlama süresi belirlendi. Verilen yanıtların değerlendirilmesi sonucu belirlenen kritere uygun 13 öğrenci seçildi. Veri toplama sürecinin ikinci basamağında bu 13 öğrenciye çözümünde türev veya integral kullanımı gerektiren beş adet soru yöneltildi. Öğrenciler bu soruları tek tek ve gerekli açıklamaları yaparak yazı tahtasında çözerken bir video kamerayla yapılan çözümler ve öğrenci açıklamaları kayıt altına alındı. Veri toplama aşaması tamamlandıktan sonra öğrencilerin çözümleri esnasında alınan kayıtlar araştırmacı tarafından dinlenerek yazıya dönüştürüldü. Ardından yazıya dönüştürülen kayıtlar tek tek okunarak içerik analizi gerçekleştirildi. Analiz soncunda integral içeren entegre sorular için 17 adet kod ve türev içeren entegre soruları için 7 adet koda ulaşıldı. Bu kodlar birleştirilerek alt kategori ve kategorilere ulaşıldı. Son olarak öğrencilerin söylem ve çözümlerinden doğrudan alıntılar yapılarak bulgular ifade edildi. Çalışmalar neticesinde kalkülüs temelli mekanik soruların çözümünde öğrencilerin çeşitli zorluklar yaşadığı tespit edildi. Öğrencilerin türev içeren entegre soruları, integral içeren entegre sorularına göre daha başarılı bir şekilde çözebildikleri görüldü. Birçok öğrencinin, integral içeren entegre sorularda, bir niceliğe bağlı olarak değişim gösteren fonksiyon yerine sabit bir değer atama çabasında olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the reasons for the difficulties encountered by students in solving integrated questions requiring the use of derivatives and integrals in mechanics subjects. The data collection process was carried out in two stages in the research, where the holistic single case design from the case study designs was used. In the first stage, Open-Ended Written Questions were applied to the students, and data were collected regarding the students' basic derivative and integral skills and their ability to solve algebra-based mechanics questions. For this purpose, a total of 14 open-ended questions were prepared in two categories. The arranged questions were applied to a total of 130 students, and a response time of 60 minutes was determined. As a result of the evaluation of the given answers, 13 students who met the determined criteria were selected. In the second stage of the data collection process, five questions requiring the use of derivatives or integrals were asked to these 13 students. While the students solved these questions one by one and made the necessary explanations on the blackboard, the solutions were made with a video camera, and the student explanations were recorded. After the data collection stage was completed, the recordings taken during the students' solutions were listened to by the researcher and transcribed. Then, the transcribed recordings were read one by one, and content analysis was performed. As a result of the analysis, 17 codes were reached for integrated questions containing integrals, and 7 codes for integrated questions containing derivatives. These codes were combined to reach subcategories and categories. Finally, the findings were expressed by making direct quotes from the students' statements and solutions. As a result of the studies, it was determined that students had various difficulties in solving calculus-based mechanical questions. It was seen that students were able to solve integrated questions containing derivatives more successfully than integrated questions containing integrals. It was determined that many students tried to assign a constant value instead of a function that changes depending on a quantity in integrated questions containing integrals.