Uluslararası Bakalorya Okullarında çalışan öğretmenlerin teknoloji öz-yeterliklerinin ve mesleki doyumlarının incelenmesi
An investigation of technology self-efficacy and professional satisfaction of teachers working among International Baccalaureate Schools
  1. Tez No: 967457
  2. Yazar: YELİZ ETEŞ KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN BETÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırma, Uluslararası Bakalorya Diploma Programı'nı (UBDP) uygulayan resmi okullarda görev yapan öğretmenlerin teknolojik öz yeterlikleri ve mesleki doyumları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Teknolojik yeterlik, öğretmenlerin dijital teknolojileri pedagojik amaçlarla etkili ve bilinçli biçimde kullanabilme becerilerine ilişkin algılarını; mesleki doyum ise bireylerin işlerinden duyduğu tatmin düzeyini ve genel memnuniyetlerini ifade etmektedir. Araştırma, nicel yöntem ve ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Veriler, İstanbul ilinde yer alan sekiz farklı resmi UBDP okulunda görev yapan toplam 69 öğretmenden yapılandırılmış çevrim içi formlar yoluyla toplanmıştır. Veri toplama araçları arasında“Öğretmenlerin Bilişim Teknolojisi Kullanım Düzeylerini Belirleme Ölçeği”(Bayraktar, 2015),“Mesleki Doyum Ölçeği”(Kuzgun, Aydemir, & Hamamcı, 1999) ve“Eğitimde Öğretim Teknolojilerini Kullanma Anketi”yer almıştır. Verilerin analizinde korelasyon, varyans analizi (ANOVA) ve çok değişkenli analiz (MANOVA) tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin teknolojik yeterlik algılarının genel olarak yüksek, mesleki doyumlarının ise görece düşük olduğunu göstermektedir. Cinsiyet ve yaş değişkenleri yeterlik ve doyum üzerinde anlamlı fark yaratmazken; eğitim düzeyi, okutulan ders ve mesleki kıdem bazı farklılıklar ortaya koymuştur. Lisans mezunları, lisansüstü mezunlara kıyasla daha düşük yeterlik algısına sahipken; matematik dersi veren öğretmenlerin yeterlik düzeyleri, dil edinimi dersi verenlere göre daha yüksektir. Mesleki doyumda ise 20–30 yaş grubundaki öğretmenlerin,“gelişme isteği”boyutunda 41–50 yaş grubuna göre daha yüksek puan aldığı saptanmıştır. Ayrıca, 0–5 yıl deneyime sahip öğretmenlerin“niteliklere uygunluk”boyutundaki doyumları diğer gruplara göre daha yüksektir. Teknoloji kullanımına dair veriler, donanım ve materyal geliştirme gibi geleneksel araçların daha yaygın kullanıldığını; üretken teknolojilerin ise sınırlı düzeyde tercih edildiğini ortaya koymaktadır. Bazı alanlarda hiçbir aracı kullanmayan öğretmenlerin bulunması, teknoloji çeşitliliği ve entegrasyonu konusunda rehberlik ihtiyacına işaret etmektedir. Bu sonuçlar, öğretmenlerin bireysel ve mesleki özelliklerinin, teknolojiye yönelik yeterlik algıları ve iş doyumu üzerinde farklı düzeylerde etkili olabileceğine işaret etmektedir. Elde edilen bulguların, UBDP öğretmenlerinin mesleki gelişim süreçlerini destekleyici politika ve uygulamaların yapılandırılmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between technological self-efficacy and job satisfaction among teachers working in public schools implementing the International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP). Technological self-efficacy refers to teachers' perceived ability to effectively and consciously use digital tools for pedagogical purposes, while job satisfaction reflects their overall sense of fulfillment in their profession. Conducted using a quantitative method and relational survey model, the study collected data from 69 teachers in eight public IBDP schools in Istanbul through structured online forms. Data collection tools included the“Scale for Determining Teachers' Information Technology Usage Levels”(Bayraktar, 2015), the“Job Satisfaction Scale”(Kuzgun, Aydemir, & Hamamcı, 1999), and the“Survey on the Use of Instructional Technologies in Education.”Data were analyzed using correlation, ANOVA, and MANOVA techniques. The findings showed that teachers' perceived technological competency levels were generally high, while job satisfaction levels were relatively low. No significant differences were found based on gender or age. However, educational background, subject taught, and years of experience led to significant differences. Bachelor's degree holders reported lower self-efficacy than those with graduate degrees, and math teachers had higher scores than language acquisition teachers. Younger teachers (20–30) scored higher in the“desire for development”dimension, while those with 0–5 years of experience reported greater satisfaction in the“conformity to qualifications”subdimension. In terms of technology use, traditional tools such as hardware and instructional materials were more commonly used, whereas creative tools like digital storytelling and concept mapping were used less frequently. The limited use of diverse technologies and the presence of teachers reporting no usage in certain categories highlight a need for support in integrating a wider range of digital tools. The results suggest that individual and professional characteristics may influence teachers' technological competence and job satisfaction to varying degrees.