Hemşirelerin düşmelerin önlenmesine yönelik tutumları ve hemşirelik bakım kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between nurses' attitudes towards fall prevention and the quality of nursing care
- Tez No: 967458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÖZBUDAK ARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma hemşirelerin düşmelerin önlenmesine yönelik tutumları ve hemşirelik bakım kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak yürütüldü. Araştırma Yozgat Şehir Hastanesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 01.06.2025-01.07.2025 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, araştırmanın yapıldığı tarihte ilgili hastanelerde çalışmakta olan hemşireler, örneklemini ise araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine sahip 250 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hemşirelerin Düşmelerin Önlenmesine Yönelik Tutumları Ölçeği”ve“Bakım Davranışları-24 Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 21 programı kullanıldı. Araştırmaya dahil edilen katılımcıların,“Hemşirelerin Düşmelerin Önlenmesine Yönelik Tutumları Ölçeği”puan ortalaması 75.70±8.64 ve“Bakım Davranışları-24 Ölçeği”toplam puan ortalaması 5.29±0.69 olarak belirlendi. Bu araştırmada hemşirelik bakım kalitesini cinsiyet ve günlük bakım verilen hasta sayısının etkilediği belirlendi (p0.05). Çalışma sonucunda düşmelerin önlenmesine yönelik olumlu tutumların bakım kalitesini artırabileceği belirlendi. Bu sonuçlar doğrultusunda bakım kalitesinin artırılması için hemşirelerin düşme önleme tutumlarını güçlendirmeye yönelik uygulamalar ve farkındalık programlarının oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a cross-sectional and correlational study to determine the relationship between nurses' attitudes towards falls prevention and the quality of nursing care. The research was conducted at Yozgat City Hospital and Yozgat Bozok University Research and Practice Hospital between June 1, 2025 and July 1, 2025. The population of the study consisted of nurses working in the relevant hospitals at the time of the study, and the sample consisted of 250 nurses who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria. An“Introductory Information Form,”the“Nurses' Attitudes Towards Falls Prevention Scale,”and the“Care Behaviors-24 Scale”were used to collect data. SPSS 21 was used to analyze the data. The participants included in the study had a mean score of 75.70±8.64 on the“Nurses' Attitudes Towards Falls Prevention Scale”and a total mean score of 5.29±0.69 on the“Caring Behaviors-24 Scale”. In this study, it was determined that gender and the number of patients provided daily care affected the quality of nursing care (p0.05). As a result of the study, it was determined that positive attitudes towards falls prevention could increase the quality of care. In line with these results, it is recommended that practices and awareness programs be established to strengthen nurses' fall prevention attitudes in order to improve the quality of care.