Örgütsel sessizlik ve çalışanların mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study on the relationship between organizational silence and occupational burnout of employees
  1. Tez No: 967478
  2. Yazar: AHMET ÇAĞLAR ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gelişen dünyada örgütlerin varlıklarına devam ettirebilmek için birbirleriyle rekabet içinde olmaları gerekir. Rekabeti etkileyen önemli etmenlerden biri sektörde aktif olarak çalışan personellerdir. Örgütün verimini artırmak için çalışanların motivasyonunun yüksek tutulması gerekmektedir. Örgüt için sessizlik ve mesleki tükenmişlik unsurları çalışanların örgüt için performanslarını etkileyen önemli unsurlardır. Bununla birlikte rekabeti etkileyen bir diğer unsur da teknolojidir. Örgütün teknoloji altyapıyı kurabilmesi örgütün gerekli sermayeyi sahip olmasına bağlıdır. Bu çalışmada örgütsel sessizlik ve mesleki tükenmişlik arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın teorik kısmında örgütsel sessizlik ve mesleki tükenmişlik kavramlarının literatürde incelemesi yapılarak bu kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın devamında İstanbul İlinde bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan sağlık personelinin örgütsel sessizlik ve mesleki tükenmişlik kavramlarına bakış açıları incelenmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel sessizlik ve mesleki tükenmişlik kavramları hakkında hipotezler kurulmuş ve katılımcıların anketlere vermiş olduğu yanıtlar ile hipotezlerin cevapları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the developing world, organizations need to compete with each other in order to continue their existence. One of the important factors affecting competition is the personnel working actively in the sector. In order to increase the efficiency of the organization, the motivation of the employees must be kept high. Silence and professional burnout are important factors affecting the performance of the employees for the organization. However, another factor affecting competition is technology. The organization's ability to establish a technological infrastructure depends on the organization having the necessary capital. This study examined the relationship between organizational silence and occupational burnout. The theoretical part of the study explored the concepts of organizational silence and occupational burnout by reviewing the literature. The study then examined the perspectives of healthcare professionals working at a training and research hospital in Istanbul on organizational silence and occupational burnout. The study resulted in hypotheses about organizational silence and occupational burnout, and the hypotheses were answered through the participants' survey responses.