2023'te Gazze'ye yönelik saldırısı sırasında İsrail'in sosyal paylaşım sitesi 'X' aracılığıyla yaptığı propaganda söylemi üzerine analitik bir çalışma
An analytical study on Israel's propaganda discourse through the social networking site 'X' during its attack against Gaza in 2023
  1. Tez No: 967479
  2. Yazar: AHMAD KHALEEL SULEİMAN NAJADEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN TAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Araştırma, İsrail ordu sözcüsü Avichai Adraee'nin sosyal medya sitesi X üzerinden Arapça olarak paylaştığı gönderilerin içerdiği anlamları analiz ederek ve 2023'te Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı sırasında yaptığı paylaşımlarda ele aldığı konular ve fotoğrafların özünde bulunan çağrışımları esas alarak İsrail propaganda söylemini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma betimsel araştırma kapsamında olup, gündem belirleme kuramı, örtük anlam kuramını ve görüntü analizi araçlarını kullanılarak söylem analizi yaklaşımı esas alınmıştır. Çalışma; İsrail'in propaganda söyleminin, Filistinli sivillerin hedef alınmasının meşrulaştırmasının ve onların güvenliğine yönelik kaygıların açığa çıkarılmasının yanı sıra Gazze'deki katliam ve yıkımdan yalnızca HAMAS'ın sorumlu tutulması ve HAMAS'ın kasıtlı olarak İslami karakterinden arındırılmasına odaklandığı sonucuna varmıştır. Bütün bunlara ek olarak İsrail propagandasında İsrail ordusunun başarılarının abartılması ve yenilmez bir ordu imajının pekiştirilmesi karşılığında direnişin başarılarının görmezden gelindiği ve İsrail propaganda söyleminde istatistiklerden büyük ölçüde yararlanıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study identifies Israeli propaganda discourse by analyzing the meanings contained in the posts shared in Arabic by Israeli army spokesman Avichai Adraee on the social media site X, and based on the connotations inherent in the topics and photographs he covered in his posts during the attack on the Gaza Strip in 2023. The study is within the scope of descriptive research, and the researcher based the discourse analysis approach using agenda setting theory, implicit meaning theory, and image analysis tools. This study is concluded that Israel's propaganda discourse focuses on legitimizing the targeting of Palestinian civilians and revealing concerns for their security, as well as holding HAMAS solely responsible for the massacre and destruction in Gaza and deliberately stripping HAMAS of its Islamic character. In addition to all these, it has been concluded that the achievements of the resistance are ignored in exchange for exaggerating the achievements of the Israeli army and reinforcing the image of an invincible army in Israeli propaganda, and statistics are largely used in Israeli propaganda discourse.