İş sağlığı ve güvenliği öğrencilerinin kariyer farkındalıkları ile gelecek kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between career awareness and future anxiety of occupational health and safety students
  1. Tez No: 967480
  2. Yazar: MURAT SALİH GEDİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY YEGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Psikoloji, Education and Training, Public Health, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada; İş sağlığı ve güvenliği öğrencilerinin kariyer farkındalıkları ile gelecek kaygıları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca katılımcıların kariyer farkındalıkları ile gelecek kaygı düzeylerinin belirlenmesi ve kariyer farkındalığı ve gelecek kaygısının bağımsız değişkenler üzerindeki etkisinin incelenmesi de bu araştırmanın ikincil amacını oluşturmaktadır. Araştırma nicel anlayış çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu; Karadeniz Teknik Üniversitesi Araklı Meslek Yüksekokulu Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü İş Sağlığı ve Güvenliği programında öğrenim gören ve bu bölümden mezun olan 208 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ile Geylani ve Çiriş-Yıldız (2022) tarafından geliştirilen“Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği”ve Öztürk ve Şirin (2020) tarından geliştirilen“Kariyer Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada veriler online google formatı şeklinde 2024-2025 bahar döneminde ve mezun olan öğrencilerden toplanmıştır. Eğitimine devam eden 135 öğrenciden 130'u, mezun olmuş 80 öğrenciden 78'i çalışmayı kabul etmişlerdir. Form öğrencilere örneklem yapılmaksızın gönderilmiş olup toplamda 208 kişiden cevap alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between career awareness and future concerns of Occupational Health and Safety students. In addition, determining the career awareness and future anxiety levels of the participants and examining the effects of career awareness and future anxiety on independent variables constitutes the secondary objective of this research. The research was conducted within the framework of a quantitative approach. The relational screening model was used in the research. The research group consisted of 208 university students who studied at and graduated from the Occupational Health and Safety Department of Karadeniz Technical University Araklı Vocational School. The“Personal Information Form”created by the researcher, the“Future Anxiety Scale in University Students”developed by Geylani and Çiriş-Yıldız (2022) and the“Career Awareness Scale”developed by Öztürk and Şirin (2020) were used as data collection tools in the study. Data were collected in the research via an online form. In the study, data were collected in the form of online Google format in the spring semester of 2024-2025 and from graduated students. 130 of 135 students who were continuing their education and 78 of 80 graduated students accepted the study. The form was sent to the students without sampling and a total of 208 responses were received.