Sigortacılık sektörünün ölçek ekonomisi bakımından incelenmesi
Examination of insurance sector in terms of economies of scale
- Tez No: 967488
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sigorta şirketleri de tıpkı diğer şirketler gibi gelirlerini artırırken birim başına maliyetlerini azaltmanın peşindedir. Bu olgu da ölçek ekonomisi kavramının tanımıdır. Bu amaçla, Türkiye'de faaliyet gösteren 30 hayat-dışı sigorta şirketinin 2014-2023 yılları arasındaki ikincil verilerini kullanarak, bu şirketlerin ölçeğini belirleyen temel faktörleri ve 2016 ile 2017 yıllarında yürürlüğe giren sigorta sektörü düzenlemelerinin ölçek büyüklüğü üzerindeki etkilerini ampirik yöntemlerle incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, ilgili literatürden yola çıkarak sigorta şirketlerinin ölçeğini temsil eden uygun değişkenleri belirlemek ve bu değişkenler ile çeşitli şirket özelikleri arasındaki ilişkileri ekonometrik modeller aracılığıyla araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, belirtilen dönemdeki hayat dışı sigorta şirketlerinin verileri kullanılarak sigorta şirketlerinin ölçeğini ölçmek üzere üç farklı değişken (faaliyet giderleri/poliçe sayısı, faaliyet giderleri/toplam kazanılmış prim, faaliyet giderleri) tanımlanmıştır. Ekonometrik analizler sonucunda, sigorta şirketlerinin ölçek ekonomilerini en iyi temsil eden bağımlı değişkenin faaliyet giderleri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, 2016 ve 2017 düzenlemelerinin ölçek üzerindeki potansiyel yapısal etkilerini analiz etmek amacıyla modellere düzenleme değişkenleri dahil edilmiştir. Elde edilen bulgular, 2016 ve 2017 düzenlemelerinin faaliyet giderleri değişkeni üzerinden sigorta şirketlerinin ölçeğini anlamlı yönde temsil ettiğini göstermektedir. Toplam poliçe, net kazanılmış primler ve net gerçekleşen hasarları ve ve şirket yaşı gibi faktörlerin de faaliyet giderlerine olumsuz etkileri olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık, net primlerin direkt primlere oranının faaliyet giderleri üzerinde küçültücü etkileri saptanmıştır. Çalışmanın sonuçları, Türkiye sigorta sektöründeki ölçek ekonomileri açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır. Şirketlerin faaliyet giderlerin 2016 ve 2017 yılındaki düzenlemelerden artan şekilde etkilendiği görülmüştür. Genel olarak, bu çalışma Türkiye hayat dışı sigorta sektöründe ölçek dinamiklerini anlamak ve politika yapıcılar için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Insurance companies, just like other companies, seek to increase their revenues while decreasing their costs per unit. This phenomenon is the definition of the concept of economies of scale. For this purpose, the secondary data of 30 non-life insurance companies operating in Turkey between the years 2014-2023 were used to examine the main factors determining the scale of these companies and the effects of the insurance sector regulations that came into force in 2016 and 2017 on the size of the scale using empirical methods. The main purpose of the study is to determine the appropriate variables representing the scale of insurance companies based on the relevant literature and to investigate the relationships between these variables and various company characteristics through econometric models. For this purpose, three different variables (operating expenses/number of policies, operating expenses/total earned premium, operating expenses) were defined to measure the scale of insurance companies using the data of non-life insurance companies in the specified period. As a result of the econometric analyses, it was determined that the dependent variable that best represents the economies of scale of insurance companies is operating expenses. In addition, regulatory variables were included in the models in order to analyze the potential structural effects of the 2016 and 2017 regulations on the scale. The findings show that the 2016 and 2017 regulations significantly represent the scale of insurance companies through the operating expenses variable. It was determined that factors such as total policies, net earned premiums and net incurred losses, and company age also have negative effects on operating expenses. In contrast, the ratio of net premiums to direct premiums was found to have reducing effects on operating expenses. The results of the study provide important implications in terms of economies of scale in the Turkish insurance sector. It was observed that the operating expenses of companies were increasingly affected by the regulations in 2016 and 2017. Overall, this study provides valuable information for understanding the scale dynamics in the Turkish non-life insurance sector and for policy makers.