Toplum 5.0 bağlamında süper akıllı havalimanları: Bütünleşik bir dönüşüm modeli geliştirme çalışması
Super smart airport in the context of society 5.0: A study on developing an integrated transformation model through mckinsey 7s analysis
- Tez No: 967492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Çalışmaları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Çalışmaları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma, Toplum 5.0 vizyonu çerçevesinde akıllı havalimanlarının rolünü incelemeyi ve bu vizyona uyum süreçlerini değerlendirmek için kavramsal bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır. Japonya tarafından öncülük edilen ve insan merkezli, süper akıllı bir toplum yaratmayı hedefleyen Toplum 5.0, teknolojinin toplumsal refahın artırılması için kullanılmasını öngörmektedir. Bu bağlamda, havacılık sektörü ve özellikle akıllı havalimanları, Toplum 5.0 hedeflerine ulaşılmasında kritik bir rol oynamaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemini benimsemekte ve veri toplama aracı olarak derinlemesine mülakatları kullanmaktadır. İstanbul, Singapur ve Dubai gibi önde gelen akıllı havalimanlarından yöneticiler ve çalışanlarla gerçekleştirilen mülakatlar aracılığıyla, bu havalimanlarının Toplum 5.0'a hazır olma durumları McKinsey 7S modeli çerçevesinde analiz edilmektedir. Çalışmanın bulguları, incelenen havalimanlarının Toplum 5.0'ın gerektirdiği dijital dönüşüm, yolcu odaklı hizmetler, sürdürülebilirlik ve güvenlik gibi alanlarda önemli ilerlemeler kaydettiğini, ancak bazı alanlarda geliştirilmesi gereken yönlerin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular ışığında geliştirilen kavramsal model, diğer havalimanlarının Toplum 5.0'a uyum süreçlerini planlamalarına ve iyileştirme alanlarını belirlemelerine yardımcı olacak bir yol haritası sunmaktadır. Çalışma, hem akademik literatüre hem de havacılık sektöründeki uygulayıcılara Toplum 5.0 bağlamında süper akıllı havalimanlarının stratejik önemini vurgulayarak katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of smart airports within the framework of the Society 5.0 vision and to develop a conceptual model to evaluate their adaptation processes to this vision. Society 5.0, pioneered by Japan and aiming to create a human-centered, super-smart society, envisages the use of technology to enhance societal well-being. In this context, the aviation sector, and smart airports in particular, play a critical role in achieving the goals of Society 5.0. The study adopts a qualitative research method and utilizes in-depth interviews as the data collection tool. Through interviews conducted with managers and employees from leading smart airports such as Istanbul, Singapore, and Dubai, the readiness of these airports for Society 5.0 is analyzed within the framework of the McKinsey 7S model. The findings of the study reveal that the examined airports have made significant progress in areas such as digital transformation, passenger-centric services, sustainability, and security, which are required by Society 5.0. However, the findings also indicate that there are areas that need improvement. Based on these findings, the developed conceptual model provides a roadmap to assist other airports in planning their adaptation processes to Society 5.0 and identifying areas for improvement. The study aims to contribute to both the academic literature and practitioners in the aviation sector by emphasizing the strategic importance of super smart airports in the Society 5.0 vision.