Jeo-strateji eğitsel oyununun coğrafya dersine yönelik tutum, motivasyon ve coğrafi sorgulama becerisine etkisi
The effect of a geo-strategic educational game on attitude, motivation, and geographical inquiry skills in geography lessons
- Tez No: 967493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Coğrafya, dünyanın kendisiyle ilgilenen bir bilimdir ve her şeyden biraz bahseden bir ders olmaktan çok ötededir. Coğrafyanın tanımının yapılmasındaki bu zorluk, onun zayıflığından değil aksine zenginliğinden kaynaklanmaktadır. Coğrafyanın çok yönlülüğü, onun disiplinlerarası öğretimini daha önemli hale getirmiştir. Öğrencilere, yaşadıkları yeryüzü ile ilgili salt bilgi aktarımından uzak, bilgiyi organize ederek kullanabilen, sorunlara çözüm getirebilen ve beceriler kazandırmayı amaçlayan bir yapıya kavuşan yeni dönem coğrafya öğretimi; yeni girişimlere ihtiyaç duymuştur. Coğrafya eğitimi süreçlerine dâhil edilen bu unsurlar; disiplinlerarası özellikte hazırlanmış içerikler, materyaller ve uygulamalardır. Az sayıda öğrenciyle çalışma olanağının ve esnek ders sürelerinin mevcut olduğu Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM); materyal tasarımı ve derinlemesine müfredat çalışmaları için uygun şartlar sağlamaktadır. Üstün yetenekli öğrenciler; akranlarına göre daha üst düzey bilişsel ve duyuşsal beceriler edinmeye yatkın olmaları ve ileri düzeyde, karmaşık bilgilerin organizasyonlarını yapabilmeleri nedeniyle; farklılaştırılmış öğretim yaklaşımları için ideal öğrenci grubunu oluşturmaktadırlar. Bu araştırma, üstün yetenekli öğrencilerin, coğrafi sorgulama becerisi kazanmalarında ve coğrafya dersine yönelik tutum ve motivasyonlarında; özgün oyun materyalinin etkililiğini ölçerek, uygun materyal tasarlamayı ve materyal eksikliklerine yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Bu maksatla, araştırmacı tarafından coğrafyanın ilişkili olduğu 13 alanı kapsayan disiplinlerarası, Jeo-Strateji eğitsel oyunu tasarlanmıştır. Materyalin uygunluğunun belirlenmesi amacıyla Bilim ve Sanat Merkezinde eğitim alan 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşan 32 kişilik bir grupla pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma desen kullanılmıştır. Nicel kısımda, ön test- son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Deney grubunda 27; kontrol grubunda 27 olmak üzere toplam 54 öğrenci ile yürütülen araştırmanın verileri;“Coğrafya Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”,“Coğrafi Sorgulama Süreç Becerisi Ölçeği”,“Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Motivasyon Ölçeği”ve“Öğretim Materyaline Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde; verilerin normal dağılım göstermesi nedeniyle bağımlı örneklem ve bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. Nitel kısım verileri; deney grubundaki gönüllü 13 öğrenci ile yapılan görüşmeler ile toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik ve betimsel analiz teknikleri birlikte kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; coğrafya dersine yönelik tutum, motivasyon düzeylerinde ve coğrafi sorgulama becerilerinde Jeo-Strateji oyunuyla eğitime devam eden deney grubu lehine artış gözlenmiştir. Bu noktadan hareketle, üstün yetenekli öğrencilere yönelik coğrafya derslerinde özgün içerikli oyun materyallerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve söz konusu materyallere erişimin ücretsiz olması önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Geography is a science that deals with the world itself and is far from being a course that teaches a little bit of everything. This difficulty in defining geography is not due to its weakness but rather to its richness. The versatility of geography has made its interdisciplinary teaching more important. The new era of geography education, which has gained a structure that aims to provide students with skills that can organize and use information, provide solutions to problems and move beyond simply transferring information about the earth they live in, has required new initiatives. These elements included in geography education processes are; interdisciplinary content, materials and applications. Science and Art Centers (BİLSEM) with in-depth curriculum development opportunities, application opportunities with a small number of students and flexible lesson times; provide suitable conditions for material design and use. Gifted students are the ideal student group for differentiated teaching approaches because they tend to acquire higher-level cognitive and affective skills than their peers and can organize advanced, complex information. This research aims to measure the effectiveness of the originally designed interdisciplinary game material and game method on the acquisition of geographical inquiry skills and the attitudes and motivations towards geography lessons of gifted students who receive education in social studies and geography workshops at BİLSEMs. For this purpose, the researcher designed an interdisciplinary Geo-Strategy educational game covering 13 fields related to geography. In order to determine the suitability of the material, a pilot application was carried out with a group of 32 7th and 8th grade students studying at the Science and Art Center. In the research, a mixed design was used in which quantitative and qualitative methods were used together. In the quantitative part, a quasi-experimental design with pre-test-post-test experimental and control groups was used. The data of the research conducted with a total of 54 students, 27 in the experimental group and 27 in the control group, were obtained using the“Attitude Scale Towards Geography Course”,“Geographic Inquiry Process Skills Scale”,“Motivation Scale towards Geography Course”and“Motivation Scale towards Teaching Material”. In the analysis of the data; dependent sample and independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used due to the normal distribution of the data. Qualitative part data were collected through interviews with 13 volunteer students in the experimental group. Content and descriptive analysis techniques were used together in the analysis of the data. According to the research results; an increase was observed in the attitude towards geography course, motivation levels and geographical inquiry skills in favor of the experimental group that continued education with the Geo-Strategy game. At this point, suggestions were made to expand the use of game materials with original content in geography lessons for gifted students and to provide free access to these materials.