Okul öncesi dönem çocuklarının öykü tekrar anlatımlarında bellek becerileri ve öyküyü anlama düzeylerinin incelenmesi
Examining preschool children's memory skills and story comprehension levels in story retellings
  1. Tez No: 967499
  2. Yazar: ÖZGE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, okul öncesi çocukların öykü tekrar anlatımlarında bellek becerileri ve öyküyü anlama düzeylerinin incelenmesi amacıyla; 2024-2025 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde bulunan bir okul öncesi eğitim kurumunda eğitim alan 48-72 aylık 17 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel veriler“Genel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Çocuklar İçin Bellek Bataryası”(Obalı, 2018) ve“Küçük Çocuklar İçin Öyküyü Anlama Aracı”(Paris ve Paris, 2003) kullanılarak, nitel veriler ise eş zamanlı olarak çocukların öyküyü tekrar anlatımlarına ilişkin ses kayıtları ile toplanmıştır. Çocuklarla görüşmede veri toplama aracı olarak“Köpekler Bale Yapmaz”(Anna Kemp, 2010) isimli resimli öykü kitabı kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde bellek puanları ile öykü anlama soruları arasındaki ilişki Spearman Brown korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Nitel veriler betimsel ve içerik analizi ile incelenmiştir. Çocukların ses kayıtlarından elde edilen veriler transkript edildikten sonra tümevarım yaklaşımıyla araştırmanın amacı doğrultusunda referans noktaları belirlenmiştir. Toplanan nicel ve nitel veriler analiz edilerek, iki veri setinden elde edilen veriler arasındaki ilişkileri ortaya koyabilmek için elde edilen sonuçlar birleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda çocukların anlamsal bellek puanlarıyla, kullandıkları sözcük sayısı ile öyküyü anlama puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu ve çocukların anlamsal bellek düzeyleri arttıkça sözcük sayısı ve öyküyü anlama sorularına verdikleri doğru yanıtların da arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların öykü tekrar anlatımlarının nitel analizi sonucunda; çocukların öykünün dikkatini çeken bazı bölümlerini daha fazla hafızada tuttuğu, ikinci uygulamada bu sıklığın azaldığı ortaya çıkmıştır. Bir hafta sonraki anlatımlarda sözcük sayısı, detay, mekân ve duygusal ifadeler azalmış; buna karşılık tekrarlar, konu dışı sapmalar ve yaratıcı eklemeler artmıştır. Araştırma bulguları, okul öncesi eğitim programlarında bellek ve anlama becerilerini eş zamanlı geliştiren etkinliklere yer verilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the memory skills and story comprehension levels in the story retellings of preschool children. It was carried out during the spring semester of the 2024-2025 academic year with 17 children aged 48–72 months enrolled in a preschool institution in the Birecik district of Şanlıurfa. Quantitative data were collected using the“General Information Form,”the“Memory Battery for Preschool Children”(Obalı, 2018), and the“Story Comprehension Tool for Young Children”(Paris & Paris, 2003), while qualitative data were simultaneously collected through audio recordings of the children's story retellings. The illustrated storybook“Dogs Don't Do Ballet”(Anna Kemp, 2010) was used as the data collection tool during sessions with the children. In the analysis of quantitative data, the relationship between memory scores and story comprehension questions was examined using the Spearman-Brown correlation coefficient. Qualitative data were analyzed using descriptive and content analysis. After transcribing the audio recordings, reference points were determined inductively in line with the study's purpose. The collected quantitative and qualitative data were analyzed, and the results from both datasets were integrated to reveal the relationships between them. The findings indicated a significant positive relationship between the children's semantic memory scores, the number of words they used, and their story comprehension scores. As children's semantic memory levels increased, so did the number of words and the accuracy of their responses to story comprehension questions. The qualitative analysis of children's retelling of stories revealed that children retained certain parts of the story that caught their attention more in their memory, and that this frequency decreased in the second session. In retellings conducted one week later, the number of words, details, spatial and emotional expressions decreased, whereas repetitions, off-topic digressions, and creative additions increased. The findings highlight the importance of including activities in preschool education programs that simultaneously enhance both memory and comprehension skills.