Kim Jung Gi illüstrasyonlarının gösterge bilimi açısından incelenmesi
Analysis of Kim Jung Gi's illustrations through semiotic method
- Tez No: 967511
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Güney Koreli İllüstratör Kim Jung Gi'nin illüstrasyonlarının Roland Barthes'ın gösterge bilimi yöntemi ile incelenmesini amaçlamaktadır. Barthes'ın düz anlam, yan anlam ve derin anlam katmanları üzerinden yapılan bu çalışmada, sanatçının illüstrasyonlarında yer verdiği Kore mitolojisine dair argümanlar, toplumsal eleştiriler, tarihsel referanslar ve modern yaşam göndermeleri çok katmanlı bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Çalışma boyunca, Kim Jung Gi'nin eserlerinde kullandığı semboller, mitolojik figürler ve kültürel kodlar, Barthes'ın gösterge bilimi metodu ile değerlendirilmiş; güç ve iktidarın boyun eğdirilmesi, kutsal olanın hayatın sıradanlığında yozlaştırılması, yaratıcı sürecin manipüle edilmesi, modern dünyanın krizlerinin mizahi bir dille yeniden yorumlanması gibi konular ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu kapsamda, her bir eserin yüzeysel anlamı ile derin anlamları arasında kurulan bağlantılar, Barthes'ın derin anlam (mit) çözümlemesi perspektifi ile ele alınmış ve sanatçının eserlerindeki anlatının katmanları detaylıca ortaya konulmuştur. Sanatçının eserlerinde öne çıkan ejderha, kaplan, tavşan ve şeytan gibi mitolojik unsurlar, Barthes'ın kültürel kodlar ve mit çözümlemesi yöntemleriyle analiz edilmiş; bu unsurların, toplumsal eleştirilerle nasıl harmanlandığı gösterilmiştir. Ayrıca, sanatçının insan-hayvan ilişkileri üzerinden kurduğu mizahi anlatılarda, modern toplumun güç ilişkilerinin, otoritenin yeniden üretimi ve yaratıcı süreçlerin manipüle edilmesi gibi konuların nasıl ele alındığı vurgulanmıştır. Kim Jung Gi'nin illüstrasyonları, yalnızca estetik bir çalışmadan ibaret olmayıp, aynı zamanda tarihsel ve kültürel referansların sembolik bir şekilde yeniden üretimi olarak ele alınmış; Barthes'ın gösterge bilimi yöntemiyle, yüzeydeki görünür anlamların ötesine geçilerek, eserlere sinmiş olan derin yapısal anlamlar ortaya konulmuştur. Çalışmanın amacı, Kim Jung Gi'nin eserlerindeki sembolik anlatının, Barthes'ın gösterge bilimi yöntemine uygun olarak çözümlenmesi ile, sanatçının eserlerinde yer alan kültürel, mitolojik ve toplumsal göndermelerin daha kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the illustrations of South Korean artist Kim Jung Gi through Roland Barthes' semiotic method. The analysis is conducted by examining the layers of denotative, connotative, and mythological meanings as proposed by Barthes, focusing on the multi-layered structure of the artist's works, which often include references to Korean mythology, social criticism, historical narratives, and contemporary life. Throughout the study, the symbolic elements, mythological figures, and cultural codes used in Kim Jung Gi's illustrations are evaluated in accordance with Barthes' semiotic perspective. Themes such as the subjugation of power, the profanation of the sacred, the manipulation of the creative process, and the reproduction of modern crises with a satirical tone are extensively examined. In this context, the connections between the visible narrative on the surface of each illustration and the underlying structural meanings are analyzed through Barthes' concept of myth analysis, revealing the layers of symbolic narratives embedded in the artist's works. Mythological figures such as dragons, tigers, rabbits, and demons, which are prominently featured in Kim Jung Gi's illustrations, are analyzed through Barthes' methods of cultural codes and mythological analysis, demonstrating how these elements are interwoven with social criticism. Furthermore, the study explores how the artist addresses themes such as power dynamics, the reproduction of authority, and the manipulation of the creative process through human-animal interactions. Kim Jung Gi's illustrations are not merely aesthetic narratives but also serve as symbolic reproductions of historical and cultural references. Employing Barthes' semiotic method, the study delves beyond the surface meanings to uncover the deeper structural implications embedded in the works. The objective of the study is to provide a comprehensive understanding of the symbolic narrative in Kim Jung Gi's works by interpreting the cultural, mythological, and social references present in his illustrations through Barthes' semiotic approach.