Dijital hastalıklar: sosyal sorumluluk kampanyası FOMO örneği
Digital diseases: an example of a social responsibility campaign FOMO
  1. Tez No: 967510
  2. Yazar: ŞERİFE NUR BAŞSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA SEZERER ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, Fine Arts, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmeler, telefon ve internet kullanım alışkanlıklarını önemli ölçüde etkilemiştir. Bu değişimler, bireylerin yaşam biçimlerini ve gündelik davranışlarını şekillendirmede de belirleyici bir rol oynamıştır. Farklı yaş gruplarının günlük ihtiyaçları doğrultusunda teknolojiyi kullanmaları, dijitale bağımlılık durumunun ortaya çıkmasına yol açmıştır. Dijitalleşme süreci, toplumsal olguların tümünde yaşam standartlarını dönüştürmüş ve akıllı cihazların yaygın kullanımı, çeşitli olumsuz sonuçlara neden olmuştur. Akıllı telefon kullanımının artması, internetin aşırı ve kontrolsüz şekilde kullanılmasıyla birlikte çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Başlangıçta akıllı telefonda geçirilen süre sınırlandırılabilirken, zamanla bireyler cihazlarından ayrı kalamaz hâle gelmiş, sosyal yaşamlarını sürdürmede güçlük yaşamış ve çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkmıştır. FOMO (Fear of Missing Out – Anı Kaçırma Korkusu) da bu bağlamda karşımıza çıkmaktadır; bireyler sosyal medyaya bağımlı bir şekilde yaşamlarını sürdürmekte ve platformları sık sık kontrol etmeden gündelik işlevlerini sürdürememektedir. Bu çalışmanın amacı, hedef kitleyi FOMO konusunda bilinçlendirmek ve sosyal sorumluluk kampanyasının hangi aşamalardan geçerek hazırlanması gerektiğini göstermek; ayrıca“örnek bir sosyal sorumluluk kampanyası”çerçevesinde öğretim elemanları, uzmanlar ve öğrencilerin görüşlerini değerlendirmektir. Araştırmada kullanılan yöntem ise nicel araştırma yöntemlerinden betimsel analizdir.
Özet (Çeviri)
Technological advancements have significantly influenced mobile phone and internet usage patterns. These changes have played a decisive role in shaping individuals' lifestyles and daily behaviors. The use of technology according to the everyday needs of different age groups has contributed to the emergence of digital dependency. The digitalization process has transformed living standards across societal phenomena, and the widespread use of smart devices has also led to various negative outcomes. Increased smartphone usage, coupled with excessive and uncontrolled internet use, has given rise to various health issues. Initially, the time spent on smartphones could be limited; however, over time, individuals have become unable to separate from their devices, experienced difficulties in maintaining social life, and developed various health problems. In this context, FOMO (Fear of Missing Out) emerges as a significant concern, with individuals becoming socially media-dependent and unable to carry out daily functions without frequently checking platforms. The aim of this study is to raise awareness among the target audience regarding FOMO and to examine the stages involved in preparing a social responsibility campaign, as well as to present the campaign to faculty members, experts, and students for their evaluations. The research employs a descriptive analysis method, which is one of the quantitative research approaches.