Sivas Gök Medrese taç kapısı üzerine a/r/tografik bir çalışma
An a/r/tographic study on the master door of Sivas Gök Medresesi
  1. Tez No: 967518
  2. Yazar: AHMET TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL AYKUT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırma, Sivas Gök Medrese'nin taç kapısını odağa alarak, sanat temelli bir araştırma yöntemi olan a/r/tografi yaklaşımıyla incelenmesini amaçlamaktadır. Tarihi, kültürel ve sanatsal değeri yüksek olan bu mimari unsur hem bireysel hem de kolektif sanatsal öğrenme süreçlerinin merkezine yerleştirilmiştir. Çalışma, grafik tasarım bölümü öğrencilerinden oluşan bir katılımcı grubuyla yürütülmüş ve taç kapının sembolik, estetik ve tarihsel öğeleri çok boyutlu bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sürecinde, katılımcıların sanatsal ve pedagojik kazanımları; yerinde gözlem, performatif uygulamalar, bireysel ve grup mülakatları ile analiz edilmiştir. A/r/tografi yönteminin sağladığı esnek ve ilişkisel yapı sayesinde, araştırmacı sürece yalnızca gözlemci olarak değil, aynı zamanda sanatçı, öğretmen ve araştırmacı kimlikleriyle aktif biçimde katılmıştır. Bu yaklaşım, katılımcıların tarihi bir eseri çağdaş sanatsal üretim süreçlerine taşıma potansiyelini ortaya çıkarmış; geleneksel ile modern arasında bir köprü kurma imkânlarını görünür kılmıştır. Bulgular, Gök Medrese Taç Kapısı'nın yalnızca mimari bir miras olarak değil, aynı zamanda sanat eğitimi ve pedagojisi açısından işlevsel bir öğrenme nesnesi olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Çalışma, a/r/tografik yöntemin tarihsel mimari eserlerin sanatsal ve eğitsel bağlamda yeniden yorumlanmasında etkili bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Sivas Gök Medrese örneğinde olduğu gibi, kültürel miras unsurlarının sanat eğitimi süreçlerine entegre edilmesi, hem öğrencilerin yaratıcı ifade becerilerini geliştirmekte hem de kültürel sürekliliğin korunmasına katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, araştırma hem sanat eğitimi literatürüne hem de uygulayıcı sanatçılara özgün ve uygulamaya dönük katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the examination of the monumental portal (taç kapısı) of Sivas Gök Medrese through the lens of a/r/tography, an arts-based research methodology. This architectural element, of significant historical, cultural, and artistic value, is positioned at the core of both individual and collective artistic learning processes. The study was conducted with a participant group consisting of graphic design students, and the symbolic, aesthetic, and historical features of the portal were analyzed from a multidimensional perspective. During the research process, participants' artistic and pedagogical gains were evaluated through on-site observations, performative practices, and both individual and group interviews. The flexible and relational nature of the a/r/tographic method enabled the researcher to engage in the process not only as an observer but also as an artist, teacher, and researcher. This approach revealed the potential of participants to integrate a historical artifact into contemporary artistic production processes, thereby making visible the possibilities of building a bridge between tradition and modernity. The findings demonstrate that the Gök Medrese portal can be regarded not only as an architectural heritage but also as a functional learning object in the context of art education and pedagogy. This study highlights the effectiveness of the a/r/tographic method in reinterpreting historical architectural works within artistic and educational contexts. As in the example of Sivas Gök Medrese, integrating cultural heritage elements into art education processes both enhances students' creative expression skills and contributes to the preservation of cultural continuity. In this respect, the research offers original and practice-oriented contributions to the literature on art education as well as to practicing artists.