Tarımsal faaliyetlerde vergi uygulamaları ve mükellef bilinci: Finike çiftçileri üzerine bir değerlendirme
Tax practices in agricultural activities and taxpayer awareness:an evaluation of farmer in Finike
  1. Tez No: 967517
  2. Yazar: TUĞBA NAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAYTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tarih boyunca insanlığın varoluşsal temelini oluşturan tarım, sadece beslenme ihtiyacını karşılayan bir üretim biçimi değil, aynı zamanda toplumların ekonomik, sosyal ve kültürel yapısının şekillenmesinde belirleyici bir faktör olmuştur. Bu bağlamda, tarım sektörünün vergilendirilme biçimi, yalnızca kamu maliyesi açısından değil, aynı zamanda sosyal adaletin tesis edilmesi bakımından da kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışma, Antalya'nın Finike ilçesinde tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçilerin vergiye ilişkin algılarını, vergi bilinci düzeylerini ve mevcut vergi sistemine yönelik adalet değerlendirmelerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, karma yöntem yaklaşımıyla tasarlanmış hem nicel hem de nitel veri toplama teknikleri kullanılmıştır. 270 üreticiyle gerçekleştirilen anket uygulaması neticesinde elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiş ve betimleyici yöntemlerle yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, katılımcıların büyük çoğunluğunun vergi sistemini şeffaf ve adil bulmadığını, mevcut vergi oranlarını ise tarımsal kazançlarla orantısız değerlendirdiğini ortaya koymuştur. Vergiye ilişkin bilgi düzeyinin genel olarak düşük olduğu; vergilendirme sürecinin daha çok yasal bir yükümlülük olarak algılandığı görülmüştür. Ayrıca, kayıt dışı ekonomiyle mücadelede etkinlik sağlanamadığı, çiftçilerin fiş-fatura talebi gibi vergiye gönüllü uyumu artırıcı davranışlara yeterince eğilim göstermediği belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, mevcut vergilendirme yapısının hem ekonomik gerçeklikle hem de sosyal adalet ilkesiyle yeterince örtüşmediği tespit edilmiştir. Tarım sektörü özelinde daha kapsayıcı, anlaşılır ve üretici odaklı bir vergi sisteminin oluşturulması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu doğrultuda, çiftçilere yönelik vergi bilincini artırıcı eğitim politikalarının yaygınlaştırılması, kayıt dışılıkla mücadele mekanizmalarının güçlendirilmesi ve destekleme politikalarıyla vergi sisteminin entegrasyonunun sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, agriculture has not only served as a means to meet nutritional needs but has also played a pivotal role in shaping the economic, social, and cultural fabric of societies. In this context, the taxation of the agricultural sector holds critical importance—not only from the perspective of public finance but also in terms of ensuring social justice. This study aims to analyze the tax perceptions, levels of tax awareness, and fairness evaluations regarding the current taxation system among farmers engaged in agricultural activities in Finike, a district of Antalya, Turkey. Designed with a mixed-methods approach, the research employed both quantitative and qualitative data collection techniques. Data obtained from a survey conducted with 270 producers were analyzed using the SPSS software through non-parametric statistical tests and descriptive methods. The findings reveal that the majority of participants do not perceive the tax system as transparent or fair and consider the existing tax rates disproportionate to agricultural income. Overall tax knowledge was found to be low, with taxation often viewed primarily as a legal obligation. Additionally, the study identified a lack of effectiveness in combating the informal economy and insufficient engagement by farmers in voluntary tax compliance behaviors, such as requesting invoices or receipts. The study concludes that the current taxation structure fails to align adequately with both economic realities and the principle of social justice. It highlights the need for a more inclusive, comprehensible, and farmer-oriented tax system tailored to the agricultural sector. In this regard, the study recommends expanding educational policies aimed at increasing tax awareness among farmers, strengthening mechanisms to combat informality, and integrating the tax system with agricultural support policies