5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında bilişim sistemine girme suçu
Crime of breaking into the information system under the Turkish Criminal Code No. 5237
- Tez No: 967529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bilişim sistemlerinin insan yaşantısına kattığı kolaylık ve kalite teknolojik dönüşümü vazgeçilmez hale getirmektedir. Fakat teknolojinin gelişimi ile birlikte insan yaşantısını kolaylaştıran bu bilişim sistemlerinin kullanımı beraberinde hukuki sorunları ve sorumlulukları da getirmektedir. Gün geçtikte bilişim yoluyla işlenen suç tipleri çoğalmaktadır. Bilişim sisteminin mekan kavramını soyutlaştırması bu sistemde işlenecek suçların da yöntem ve çeşitleri konusunda esneklik oluşturmaktadır. Teknoloji kaynaklı ortaya çıkan suçlar bazen az bir zamanda oldukça fazla zarar vermekte bazense suç failinin tespitini zorlaştırmaktadır. Bu çalışma yasal mevzuatın bilişim sisteminin korunması konusundaki önemini vurgulamayı ve bilişim sisteminde işlenen suçlarla mücadelede gerekli yasal altyapının ne durumda olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada doğrudan bilişim suçları içerisinde“5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu özel hükümler”içerisinde düzenlenen“Topluma Karşı Suçlar”başlığı altındaki üçüncü kısmın onuncu bölümündeki“Bilişim Alanında Suçlar”içerisinde yer alan ve sıklıkla karşılaştığımız“Bilişim Sistemine Girme Suçu”incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The convenience and quality that information systems add to human life make technological transformation indispensable. However, with the development of technology, the use of these information systems that facilitate human life also brings legal problems and responsibilities. The types of crimes committed through information systems are increasing day by day. The abstraction of the concept of space by the information system creates flexibility in the methods and types of crimes to be committed in this system. Crimes arising from technology sometimes cause a lot of damage in a short time and sometimes make it difficult to detect the perpetrator. This study aims to emphasize the importance of legal legislation in protecting information systems and to show the status of the necessary legal infrastructure in the fight against crimes committed in information systems. In this study, the Crime of Entering an Information System, which is included in the Crimes in the Field of Information Technologies in the tenth section of the third section under the title Crimes Against Society organized within the special provisions of the Turkish Penal Code No. 5237, will be examined.