Sınıraşan suların hukuki yorumu
Legal interpretation of transboundary waters
- Tez No: 967530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM SİNAN ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, sınıraşan suların hukuki yorumlarının yapılması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda; ilk olarak sınıraşan sular ile ilgili tanımlamalar yapılmıştır. Sonrasında, su kaynakları ile ilgili anlaşmazlığa neden olan sebepler açıklanmıştır. Sınıraşan suların güvenliklerinin sağlanmasının önemi belirtilmiş ve ülkelerin bu yöndeki çabaları örneklendirilmiştir. Su paylaşımı hususunda; kabul edilen ve kullanılan doktrinler belirtilmiş, sınıraşan sularda ülkelerin iş birliği sağlamasının önemi ve gerekliliği üzerinde durulmuştur. Sonrasında; Türkiye içerisinde sınıraşan su örnekleri aktarılmış, söz konusu suların örf ve adet hukuku kapsamındaki değerlendirmeleri belirtilmiş, bahsi geçen suların kurumsal yönde düzenlenmesi aktarılmış ve uluslararası kuruluşlar ile sınıraşan suların bağlantısı gösterilmiştir. Ardından; sınıraşan suların hukuki yönden değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma sonucunda; sınıraşan suların dünyanın ve insanlığın devamlılığı için kritik önem taşıdığı ve sürekli olarak bu değerin artmaya devam ettiği belirtilmiş, bu açıdan sınıraşan suların ülkeler arasında sürekli daha önemli hale geldiği belirlenmiştir. Sınıraşan sulara dair ülkeler arasında, meydana gelen anlaşmazlıkların çözüme ulaştırılmasının, barışçıl ve sürdürülebilir gelecek inşa edilmesi yönünde kritik önem taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide legal interpretations of transboundary waters. In this context, definitions related to transboundary waters are first provided. Subsequently, the reasons causing disputes over water resources are explained. The importance of ensuring the security of transboundary waters is emphasized, and countries' efforts in this direction are exemplified. Regarding water sharing, accepted and used doctrines are stated, and the importance and necessity of countries' cooperation in transboundary waters are emphasized. Afterwards, examples of transboundary waters within Turkey are presented, evaluations of these waters within the scope of customary law are indicated, the institutional regulation of the mentioned waters is conveyed, and the connection between international organizations and transboundary waters is demonstrated. Then, a legal assessment of transboundary waters is made. As a result of the study, it is stated that transboundary waters are critically important for the continuity of the world and humanity, and this value continues to increase constantly. In this respect, it is determined that transboundary waters are becoming increasingly important among countries. It is established that resolving disputes between countries regarding transboundary waters is critically important for building a peaceful and sustainable future.