2024 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programının 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı ile karşılaştırılması ve öğretmen görüşleri açısından incelenmesi: 5. sınıf için örnek durum çalışması
Comparison of the 2024 Science Curriculum with the 2018 Science Curriculum and examination of teachers' opinions: A case study for the 5th grade
- Tez No: 967531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA AYŞE KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programları, ulusal kalkınma hedefleriyle uyumlu, çağın gereklerine uygun ve öğrenciyi merkeze alan bir anlayışla yenilenmektedir. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli, millî ve manevi değerlerden beslenerek toplumsal ve ekonomik gelişimin en yüksek seviyesine ulaşmayı hedefleyen; öğretim programlarının temel yaklaşımı, öğrenci profili, Erdem-Değer-Eylem Çerçevesi ve Beceriler Çerçevesiyle bütünleşmiş kapsamlı bir eğitim modelidir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de 2024 yılında yürürlüğe giren Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nın, 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve 5. sınıf düzeyinde görev yapan öğretmenlerin görüşleri ışığında değerlendirilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomonoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Hakkâri ilinde görev yapan 34 Fen Bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmenlerin görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış, elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi tekniği ile incelenmiştir. 2024 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programının 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı betimsel olarak karşılaştırılmıştır. Araştırma bulgularına göre, 2024 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nın önceki programa kıyasla daha öğrenci merkezli, beceri temelli ve güncel eğitim yaklaşımlarına uygun olduğu; programda yer alan değerler eğitimi, disiplinler arası bağlantılar ve üst düzey düşünme becerilerinin öne çıktığı tespit edilmiştir. Öğretmenler, yeni programın etkinlik tabanlı öğrenme ve uygulamaya dönük yaklaşımlar içermesini olumlu bulurken, uygulamada karşılaşılan bazı zorluklar, altyapı eksiklikleri ve bilgilendirme süreçlerinde yaşanan yetersizlikleri de ifade etmişlerdir. Çalışma sonucunda, yeni öğretim programının olumlu yönlerinin öne çıktığı, ancak uygulama süreçlerinin desteklenmesi ve öğretmenlerin ihtiyaç duyduğu mesleki gelişim olanaklarının artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarının, Fen Bilimleri dersi programlarının geliştirilmesi ve uygulanmasında politika yapıcılar, program geliştirme uzmanları ve öğretmenler için yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Science Curriculum is being renewed with a student-centered approach that is compatible with national development goals, appropriate to the requirements of the era. The Turkey Century Education Model is a comprehensive education model that aims to reach the highest level of social and economic development by nourishing from national and spiritual values; integrated with the basic approach of the curriculum, student profile, Virtue-Value-Action Framework and Skills Framework. The aim of this research is to comparatively examine the Science Curriculum, which came into force in Turkey in 2024, with the 2018 Science Curriculum and to evaluate it in the light of the opinions of 5th grade teachers. The phenomenological design, which is a qualitative research method, was used in the research. The sample of the study consists of 34 science teachers working in the province of Hakkari. The opinions of the teachers were collected through a semi-structured interview form, and the obtained data were analyzed using descriptive analysis and content analysis techniques. The 2024 Science Curriculum and the 2018 Science Curriculum were compared descriptively. According to the research findings, it was determined that the 2024 Science Curriculum is more student-centered, skill-based, and in line with current educational approaches compared to the previous program; it was determined that the program emphasizes values education, interdisciplinary connections, and higher-order thinking skills. While teachers found the new curriculum's inclusion of activity-based learning and practice-oriented approaches positive, they also noted some challenges encountered in implementation, inadequate infrastructure, and inadequate information processes. The study concluded that the positive aspects of the new curriculum are prominent, but that implementation processes need to be supported and professional development opportunities needed by teachers need to be increased. The results of the study are expected to guide policymakers, curriculum development specialists, and teachers in the development and implementation of science curriculum.