Örgütsel güvenin iş doyumuna etkisinin incelenmesi
Examining the impact of organizational trust on job satisfaction
- Tez No: 967541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışanların örgüte duydukları güvenin iş doyumlarıyla ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya sektör farketmeksizin 327 kişi katılım sağlamıştır. Araştırma bulgularına göre örgüte güvenin çalışan memnuniyetine anlamlı bir etki ettiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda çalışmada örgütsel güvenin alt boyutlarıyla da iş doyumu ilişkisi incelenmiştir. Çalışma arkadaşlarına güven, yöneticiye duyulan güven ve kuruma güven alt boyutlarının tamamı iş doyumunu etkilemektedir fakat en yüksek etkiye sahip olan alt boyutun kuruma güven olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between employees' trust in their organization and job satisfaction. 327 individuals, regardless of sector, participated in the study. The research findings revealed that trust in the organization has a significant impact on employee satisfaction. The study also examined the relationship between job satisfaction and the sub-dimensions of organizational trust. While trust in coworkers, trust in manager, and trust in the organization all influence job satisfaction, trust in the organization was found to have the greatest impact.