Evre II ve evre III periodontitisli kadın hastalarda cerrahi olmayan periodontal tedavi uygulamalarında, ağrı algısı ve anksiyete düzeylerinin menstrual siklusun farklı dönemlerinde karşılaştırılması
Comparison of pain perception and anxiety levels during non-surgical periodontal treatment in female patients with stage II and III periodontitis at different phases of the menstrual cycle
- Tez No: 967555
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Evre II ve III periodontitis tanısı almış premenopozal dönemdeki kadınlarda, cerrahi olmayan periodontal tedaviye yönelik ağrı algısı ve anksiyete düzeylerinin perimenstrual ve postmenstrual dönemlerde karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı, premenopozal dönemdeki 36 kadın hasta dahil edildi. Hastalara ait demografik veriler, cerrahi olmayan periodontal tedavi (COPT) öncesi ve sonrası kaydedilen periodontal klinik parametreler, perimenstrual ve postmenstrual dönemlerde gerçekleştirilen tedaviler sırasında hissedilen ağrı ve anksiyete düzeyleri incelendi. COPT, lokal anestezi uygulanmadan, split-mouth (bölünmüş ağız) tasarımı ile, uygulama sırası randomize edilerek gerçekleştirildi. Hastaların hissettikleri ağrı düzeyleri Vizüel Analog Skala (VAS), dental anksiyete düzeyleri ise Corah Dental Anksiyete Skalası (DAS) ile değerlendirildi. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Tedavi sonrasında kaydedilen sondalama cep derinliği (SCD), klinik ataşman düzeyi (KAD), gingival indeks (GI), sondalamada kanama indeksi (SKI) ve plak indeksi (PI) değerlerinin tedavi öncesine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare pain perception and anxiety levels related to non-surgical periodontal therapy during the perimenstrual and postmenstrual phases in premenopausal women diagnosed with Stage II and III periodontitis. Thirty-six systemically healthy premenopausal women were included in the study. Demographic characteristics, periodontal clinical parameters recorded before and after non-surgical periodontal therapy (NSPT), and pain and anxiety levels experienced during the perimenstrual and postmenstrual phases were evaluated. NSPT was performed without local anesthesia using a randomized split-mouth design. Pain levels were assessed using the Visual Analog Scale (VAS), and dental anxiety was measured using the Corah Dental Anxiety Scale (DAS). All data were analyzed statistically.