Hipertansiyona bağlı kalsiyum kanal blokeri kullanan periodontitisli bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavinin klinik etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the clinical effectiveness of non-surgical periodontal therapy in periodontitis patients using calcium channel blockers due to hypertension
- Tez No: 967556
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızda hipertansiyon (HT) tanısı almış ve kalsiyum kanal blokeri (KKB) kullanan periodontitisli bireyler ve sistemik olarak sağlıklı periodontitisli bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavinin (COPT) klinik etkinliği retrospektif olarak değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular karşılaştırılmıştır. Çalışmaya KKB kullanan 20 HT+periodontitis ve 20 periodontitis hastası toplam 40 hasta dahil edildi. Hastaların COPT öncesi ve sonrası klinik periodontal parametreleri retrospektif olarak incelendi. Aynı zamanda, hastaların sistemik hastalık durumları, periodontal tanı ve tedavi geçmişleri ile demografik verileri çalışmaya dahil edildi. Elde edilen klinik ve demografik bilgiler istatistiksel olarak analiz edildi. Bireylerin gruplar arası yaş ve cinsiyet dağılımı değerlendirildiğinde, HT+periodontitis grubu bireylerin ortalama yaş dağılımları istatistiksel olarak yüksek gözlemlenirken (p0.05). Grup içi değerlendirmede, her iki grupta COPT öncesi ve sonrası klinik periodontal parametrelerde önemli derecede azalma gözlemlendi (p0.05). Bireyler COPT sonrası gruplar arası değerlendirildiğinde, tüm klinik parametreler HT+periodontitis grubunda yüksek görülmesine rağmen anlamlı derecede fark gözlenmedi (p>0.05). Çalışmamızda COPT sonrası her iki grupta da klinik periodontal parametrelerin azalması periodontal dokularda önemli derecede iyileşmenin olduğunu göstermektedir. HT+periodontitis grubundaki tedavi öncesi klinik inflamatuar parametrelerin (GI ve SKI) periodontitis grubuna göre yüksek gözlenmesi, kalsiyum kanal blokeri ve HT'nin periodontal dokularda inflamatuar yanıtı artırarak, hastalığın şiddetini olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This retrospective study evaluated the clinical efficacy of non-surgical periodontal therapy (NSPT) in individuals with periodontitis who were diagnosed with hypertension (HT) and receiving calcium channel blockers (CCBs), compared with systemically healthy periodontitis patients. A total of 40 patients were included: 20 HT+periodontitis patients under CCB therapy and 20 periodontitis patients without systemic disease. Clinical periodontal parameters before and after NSPT, along with systemic health status, periodontal diagnosis and treatment history, and demographic data, were retrospectively analyzed. Between-group comparisons demonstrated that the mean age of the HT+periodontitis group was significantly higher (p0.05). Within-group analyses revealed a significant reduction in all clinical periodontal parameters following NSPT in both groups (p0.05). After NSPT, all clinical parameters remained higher in the HT+periodontitis group; however, inter-group differences were not statistically significant (p>0.05). The findings demonstrate that NSPT leads to substantial clinical improvement in periodontal parameters in both groups. The higher baseline inflammatory markers (GI and BOP) observed in the HT+periodontitis group suggest that hypertension and the use of CCBs may exacerbate inflammatory responses in periodontal tissues, potentially contributing to greater disease severity.