Tam bağımlı demans hastalarına bakım verenlerin bakım süreci ile ilgili yaşadığı deneyimler: Niteliksel bir araştırma
The experiences of caregivers in the care processes of fully dependent patients with dementia: A qualitative study
- Tez No: 967557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Tam bağımlı demans hastası, hastalığın ileri evresinde olup, temel günlük yaşam aktivitelerini kendi başına yerine getiremeyen ve tüm bakım gereksinimleri için sürekli olarak bir başka bireyin yardımına ihtiyaç duyan kişiyi ifade eder. Bu çalışmanın amacı, tam bağımlı demans hastalarına bakım veren bireylerin deneyimlerini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Araştırma, bakım verenlerin karşılaştığı zorlukları, bunların psikososyal etkilerini ve bakım verme süreci boyunca ortaya çıkan ihtiyaçları anlamaya odaklanmaktadır. YÖNTEM: Bu çalışma, tanımlayıcı nitelikte olup niteliksel araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu'na başvurup tam bağımlı demans hastası olarak kabul edilen bireylere bakım veren 14 kişi oluşturmuştur. Veriler, 1 Kasım 2024 ile 1 Nisan 2025 tarihleri arasında yüz yüze yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Görüşmeler sırasında ses kaydı alınmış, elde edilen veriler yazıya dökülerek tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya 13 kadın ve 1 erkek olmak üzere toplam 14 bakım veren katılmıştır. Katılımcıların ifadeleri, içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve veriler 'fiziksel bakım yükü', 'psikolojik bakım yükü', 'kısıtlanma', 'ekonomik yük' ve 'motivasyon kaynakları' temaları çerçevesinde sınıflandırılmıştır. SONUÇ: Bakım verenlerin çok yönlü yüklerle başa çıkabilmesi için, bakım sürecine özgü ihtiyaçlara yönelik destek sistemleri güçlendirilmelidir. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde, bakım verene özel danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri yaygınlaştırılmalı; psikolojik dayanıklılığı artırmaya yönelik bireysel ve grup temelli destekler sunulmalıdır. Ayrıca, fiziksel bakım becerileri için eğitimler verilmeli ve ekonomik yükü hafifletecek sosyal yardım mekanizmaları teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: A fully dependent dementia patient is someone in the advanced stage of the disease who cannot perform basic daily activities independently and requires continuous assistance for all aspects of care. The aim of this study is to comprehensively examine the experiences of individuals who provide care for fully dependent dementia patients. The research focuses on understanding the challenges faced by caregivers, the psychosocial impacts of caregiving, and the emerging needs throughout the caregiving process. MATERIALS AND METHODS: This study is descriptive in nature and was conducted using a qualitative research method. The study group consisted of 14 individuals who provided care for persons officially recognized as fully dependent dementia patients by the Medical Board of Sakarya University Training and Research Hospital. Data were collected through face-to-face semi-structured interviews conducted between November 1, 2024, and April 1, 2025. Audio recordings were made during the interviews, and the collected data were transcribed and analyzed using thematic analysis. RESULTS: A total of 14 caregivers participated in the study, including 13 women and 1 man. The participants' statements were examined using content analysis, and the data were categorized under the themes of“physical caregiving burden,”“psychological caregiving burden,”“restriction,”“economic burden,”and“sources of motivation.”CONCLUSION: To help caregivers cope with multidimensional burdens, support systems tailored to the specific needs of the caregiving process should be strengthened. In primary healthcare services, caregiver-specific counseling and referral services should be expanded, and individual and group-based support programs aimed at enhancing psychological resilience should be offered. Additionally, training in physical caregiving skills should be provided, and social assistance mechanisms that alleviate the economic burden should be promoted.