Kent bütününde onaylanmış imar plan değişikliklerinin incelenmesi: Topa (Artvin) kenti örneği
Review of approved zoning plan amendments in the whole city: The example of Hopa (Artvi̇n) city
  1. Tez No: 967603
  2. Yazar: DENİZ SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM ÖZEN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yerel Yönetimlere tanınmış olan imar planları yapma ve değiştirme yetkisi ile özellikle imar plan değişiklikleri sıkça rastlanan bir durum haline gelmiştir. Esneklik ilkesinden yola çıkılarak ve mevzuat hükümlerine dayanılarak yapılan imar plan değişikliklerinin plan bütünlüğüne olumsuz etkileri söz konusudur. Çalışma alanı olarak Hopa kenti seçilmiştir. 2010-2018 yılları arasında belediye meclisince onaylanan imar plan değişiklikleri incelenmiştir. Veriler üzerinden tablolar, grafikler ve krokiler hazırlanmıştır. Revizyon yılı gelmesine rağmen değişiklik yapılmayan imar planı alanının yarısına yakın bir alan üzerinde değişiklik yapıldığı tespit edilmiştir. Plan değişikliklerinin kentin tüm mahallelerinde yapıldığı, merkeze yakın alanlarda bu oranın daha fazla olduğu görülmüştür. Yapılan bu değişikliklerin plan bütününü bozucu etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the authority granted to local governments to make and amend zoning plans, zoning plan amendments have become a frequent occurrence. Zoning plan amendments made based on the principle of flexibility and the provisions of the legislation have negative effects on the integrity of the plan. Hopa city was selected as the study area. The zoning plan amendments approved by the municipal council between 2010-2018 were analyzed. Tables, graphs and sketches were prepared based on the data. Although the revision year has come, it has been determined that changes have been made on an area close to half of the unchanged zoning plan area. It was observed that plan amendments were made in all neighborhoods of the city, and this rate was higher in areas close to the center. It has been determined that these amendments have disruptive effects on the plan as a whole.