Multifonksiyonel örme kumaş geliştirilmesi ve lignin esasli tekstil kaplamasinin kaliciliğinin araştirilmasi
Development of multifunctional knitted fabrics and investigation of the durability of lignin-based textile coatings
- Tez No: 967609
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BEDELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tez çalışması, multifonksiyonel örme kumaş geliştirilmesi amacı ile lignin esaslı tekstil kaplaması'nın kalıcılığının araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Tekstil sektöründe artan çevresel kaygılar ve sürdürülebilirlik hedefleri, fosil yakıt türevli kimyasallar yerine doğal kaynaklı ve toksik olmayan kaplama ajanlarının kullanımını gerekli kılmaktadır. Ayrıca, artan tüketici bilinci ve uluslararası regülasyonlar, üreticileri çevre dostu alternatiflere yönelmeyi zorunlu kılmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, tekstil yüzeylerinde biyo bazlı kaplamaların kalıcılığını artırmanın, ürün performansı ve kullanıcı sağlığı açısından kritik olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, sodyum lignosülfonat ve tannik asit gibi doğal çapraz bağlayıcılar, örme kumaş yüzeyine uygulanmak üzere çeşitli oranlarda çözeltiler formüle edilmiştir. Kaplama işlemleri öncesinde kumaşlar, standartlaştırılmış ön terbiye adımları uygulanarak hazırlanmış ve böylece çapraz bağlayıcı ajanların kumaş yüzeyine etkin penetrasyonu sağlanması hedeflenmiştir. Hazırlanan çözeltiler pamuk, pamuk/polyester karışımı ve polyester örme kumaşlara emdirme yöntemiyle uygulanmıştır. Uygulanan kaplamaların kalıcılığı, AATCC135 standartlarına uygun ön yıkama döngüsü sonrasında yapılan spektrofotometre renk farkı ölçümleri, FTIR analizleri ve 16 CFR 1610 ve ASTM D1230 testlerinden modifiye edilen yanmazlık testleri ile detaylı şekilde değerlendirilmiştir. Deney sonuçları, lignosülfonat ve tannik asidin uygun pH ve formülasyon aralığında çapraz bağlanma sağladığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, kaplama performansının kumaş tipine, çözelti oranına ve uygulama parametrelerine bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuş, biyo-bazlı çapraz bağlayıcıların kullanımının, sürdürülebilir ve uzun ömürlü fonksiyonel tekstil kaplamaları geliştirmek için yenilikçi bir teknoloji platformu sunduğunu göstermektedir. Gelecek çalışmalar için, kullanılan biyo bazlı ajanların optimum oranlarının belirlenmesi ve proses yöntemlerinin geliştirilerek entegrasyonu ile kaplama performansının daha da iyileştirilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the development of multifunctional knitted fabrics through the investigation of the durability of lignin-based textile coatings. Increasing environmental concerns and sustainability goals in the textile industry necessitate the replacement of fossil fuel–derived chemicals with natural, non-toxic coating agents. In parallel, growing consumer awareness and tightening international regulations have compelled manufacturers to seek eco-friendly alternatives. Recent studies have demonstrated that enhancing the durability of bio-based coatings on textile surfaces is critical for both product performance and human health. In this context, natural crosslinking agents such as sodium lignosulfonate and tannic acid were formulated into solutions at varying concentrations for application on knitted fabric surfaces. Prior to coating, the fabrics underwent standardized pretreatment processes to ensure effective penetration of the crosslinkers into the fabric surface. The prepared formulations were applied to cotton, cotton/polyester blend, and polyester knitted fabrics using the padding method. The durability of the applied coatings was evaluated in detail through spectrophotometric color difference measurements after pre-wash cycles in accordance with AATCC 135 standards, FTIR spectroscopy analyses, and modified flammability tests based on 16 CFR 1610 and ASTM D1230 standards. Experimental results revealed that sodium lignosulfonate and tannic acid achieved effective crosslinking within an optimal pH and formulation range. The findings indicated that coating performance varied depending on fabric type, solution concentration, and application parameters. Furthermore, the use of bio-based crosslinkers presents an innovative technological platform for the development of sustainable and durable functional textile coatings.