Diyabetli bireylerin dişlerinde farklı irrigasyon uygulamalarının kırılma direncine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different irrigation protocols on the fracture resistance of teeth in diabetic individuals
  1. Tez No: 967610
  2. Yazar: ELA HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BADE SONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, %2,6 sodyum hipoklorit ve farklı konsantrasyonlar EDTA ( %5 - %17) içeren irrigasyon solüsyonlarının, diyabetli ve sağlıklı bireylerden elde edilen dişlerde dentin kırılma direnci üzerine etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmada, diyabetli ve sağlıklı bireylerden elde edilen toplam 80 adet tek kanallı alt premolar insan diş kullanıldı. Örnekler, irrigasyon protokollerine göre her biri 10 sağlıklı ve 10 diyabetli dişten oluşan dört gruba ayrıldı: Grup 1: %2.5 NaOCl, Grup 2: %2.5 NaOCl + %5 EDTA, Grup 3: %2.5 NaOCl + %17 EDTA, Grup 4 (Kontrol) : %0.9 salin. Tüm dişler önce 12 mm olacak şekilde standardize edildi, ardından köklerin 8 mm'lik koronal kısmı dışarıda kalacak şekilde akrilik rezin içerisine gömülerek sabitlendi. Kanal şekillendirmesi ProTaper döner sistem ile F3'e kadar yapıldı; her eğe değişiminde ve son irrigasyon aşamasında toplam 5 ml irrigasyon solüsyonu uygulandı. Tüm kanallar AH Plus kanal patı kullanılarak tek kon tekniğiyle dolduruldu. Sonrasında kırılma testi uygulanarak dişlerin kırılma dayanımları Newton (N) cinsinden kaydedildi. İstatistiksel analizde Student-t, One Way ANOVA, Kruskal-Wallis H ve Tukey post-hoc testleri kullanıldı; anlamlılık düzeyi p0.05). NaOCl ile birlikte %5 veya %17 EDTA içeren irrigasyon protokollerinde de diyabetli ve sağlıklı bireyler arasında anlamlı bir fark saptanmamış olması, diyabetli dişlerin dentin dokusunun zaten mevcut yapısal ve metabolik değişiklikler nedeniyle EDTA'nın demineralizan etkilerine karşı daha düşük düzeyde hassasiyet gösterebileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively evaluate the effects of irrigation solutions containing 2.6% sodium hypochlorite and different concentrations of EDTA (5%–17%) on the fracture resistance of dentin in teeth obtained from diabetic and healthy individuals. A total of 80 single-rooted mandibular premolar human teeth, collected from diabetic and healthy individuals, were used in the study. The samples were divided into four groups according to the irrigation protocols; Group 1: 2.5% NaOCl, Group 2: 2.5% NaOCl + 5% EDTA, Group 3: 2.5% NaOCl + 17% EDTA, Group 4 (Control): 0.9% saline. Each group consists of 10 teeth from healthy and 10 teeth from diabetic individuals. All teeth were first standardized to a length of 12 mm, and then fixed by embedding in acrylic resin so that the coronal 8 mm portion of the roots remained exposed. Canal shaping was performed using the ProTaper rotary system up to F3. A total of 5 ml of irrigation solution was applied at each file change and the final irrigation phase. All canals were filled using the single-cone technique with AH Plus root canal sealer. Subsequently, a fracture test was conducted, and the fracture resistance of the teeth was recorded in Newtons (N). In statistical analysis, Student's t-test, One-Way ANOVA, Kruskal-Wallis H, and Tukey post-hoc tests were used, as the level of significance was accepted for p < 0.05. According to the results presented in this thesis, a statistically significant difference was found when all diabetic and healthy subgroups are compared (i.e., p < 0.05). In addition, the numerical differences observed among the diabetic subgroups, was not found to be statistically significant (i.e., p > 0.05). This observation suggests that with the irrigation protocols containing 5% or 17% EDTA along with NaOCl, the dentin tissue of diabetic teeth already exhibit lower sensitivity to the demineralizing effects of EDTA due to existing structural and metabolic alterations.