Tl-altyarıgrubun tl-ideallerinin kafes yapısı
Lattice structure tl-ideals of tl-subsemigroups
  1. Tez No: 967611
  2. Yazar: EMİNE FUNDA OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN YAMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Matematikte özel yarıgrupların, grupların, halkaların ve modüllerin belirlenmesi için pek çok yöntem kullanılmıştır. Bunlardan bir tanesi alt cebirsel yapıların kafes yapılarını incelemektir. Özellikle bir grubun alt gruplarının kafes yapıları ile bir grubun devirli grup, değişmeli grup ve p-grup olup olmadığı belirlenmiştir. Bu bakış sonrasında TL- altcebirsel yapılar (özel olarak T=T_M veya L=[0,1]) kafes, tam kafes, modüler kafes ve dağılımlı kafes yönleri ile incelenmiştir. Bu tezin konusu başlangıç olarak, yarıgruplarda bir TL- altyarıgrubun TL- sol(sağ) ideallerini, bi-ideallerini, quasi ideallerini, interior ideallerini ve bunların ilişkilerini inceleyerek, kafes yapılarınının özelliklerini araştırmaktır. Kafes yapılarının özellikleri yardımıyla özel yarıgrupların karakterizasyonu ele alınacaktır. Ayrıca bu yapıların yarıgrup homomorfisi altında görüntüsü ve ters görüntüsü incelenecektir. Ek olarak yarıgrupların kartezyen çarpımları üzerinde bu tür yapıların etkisi araştırılacaktır. Sonrasında yapılan önceki çalışmalar örnek alınarak sentezlenecek ve yeni teoremler verilecektir.
Özet (Çeviri)
In mathematics, many methods have been used to determine special semigroups, groups, rings and modules. One of these is to examine the lattice structures of subalgebraic structures. In particular, the lattice structures of subgroups of a group and whether a group is a cyclic group, abelian group and p-group have been determined. After this view, TL- subalgebraic structures (in particular T=T_M or L=[0,1]) have been examined in terms of lattice, complete lattice, modular lattice and distributed lattice. The subject of this thesis is to investigate the properties of the lattice structures by examining the TL-left(right) ideals, bi-ideals, quasi ideals, interior ideals and their relations of a TL- subsemigroup in semigroups. With the help of the properties of the lattice structures, the characterization of special semigroups will be discussed. In addition, the image reverse view of these structures will be examined under semigroup homomorphism. Further, the effect of such structures on the cartesian product of semigroups will be investigated. Based on previous studies, it will be synthesized and new theorems will be given.