Türkiye genelinde arı polenlerinde bazı neonikotinoidlerin varlığının araştırılması
Investigation of the presence of some neonicotinoids in bee pollen in Türkiye
  1. Tez No: 967613
  2. Yazar: YAĞMUR YAĞDIRAN ALATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Veteriner Hekimliği, Public Health, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Farmakoloji ve Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye genelinde farklı coğrafi bölgelerden —İç Anadolu (n=19), Doğu Anadolu (n=19), Güneydoğu Anadolu (n=8), Akdeniz (n=18), Karadeniz (n=39), Marmara (n=19) ve Ege (n=21) —2022–2024 yılları arasında Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında toplanan 143 polen örneğinde neonikotinoid grubu pestisitlerden asetamiprid, dinotefuran, imidakloprid, klotiyanidin, nitenpiram, tiyakloprid ve tiyametoksam varlığı araştırılmıştır. İnsan sağlığı açısından potansiyel tehdit oluşturan bu pestisitlerin tespiti amacıyla, polen matriksine uygun, yeterli düzeyde hassasiyet sağlayan bir analitik yöntem uygulanmış ve çalışma kapsamında kullanılabilir hale getirilmiştir. Örnek hazırlama aşamasında modifiye edilmiş ekstraksiyon protokolü uygulanmış, ardından sıvı kromatografi-iki aşamalı kütle spektrometrisi (LC-MS/MS) yöntemi ile analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre yalnızca Asetamiprid bileşiği 14 farklı örnekte tespit edilmiş; diğer altı neonikotinoid bileşiği ise tespit edilememiştir. Asetamiprid pozitif bulunan örnekler Türkiye'nin Akdeniz, Doğu Anadolu, Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara bölgelerine yayılmıştır. Tespit edilen konsantrasyonlar 11,1 ng/g ile 30,2 ng/g arasında değişmekte olup, tamamı bal için Avrupa Birliği tarafından belirlenen maksimum kalıntı limiti (MRL) olan 50 ng/g değerinin altında kalmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye'de polen örneklerinde neonikotinoid kontaminasyonunun sınırlı düzeyde olduğunu ancak yer yer saptanabilir düzeylere ulaştığını göstermektedir. Polen gibi arı ürünlerinde halen ulusal düzeyde tanımlanmış MRL bulunmaması, tüketici güvenliği ve gıda denetimi açısından bu tür araştırmaların önemini artırmaktadır. Bu tez kapsamında uygulanan analitik yaklaşımın, polende pestisit kalıntılarının izlenmesine yönelik gelecekteki çalışmalara katkı sunma potansiyeli taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the presence of neonicotinoid pesticide residues—including acetamiprid, dinotefuran, imidacloprid, clothianidin, nitenpyram, thiacloprid, and thiamethoxam—was investigated in 143 bee pollen samples collected from various geographical regions of Turkey, namely Central Anatolia (n=19), Eastern Anatolia (n=19), Southeastern Anatolia (n=8), Mediterranean (n=18), Black Sea (n=39), Marmara (n=19), and Aegean (n=21), during the months of April, May, and June between 2022 and 2024.. In order to detect these pesticides, which pose a potential threat to human health, an analytical method suitable for the pollen matrix and providing adequate sensitivity was applied and made usable within the scope of the study. Sample preparation was carried out using a modified extraction protocol, followed by quantitative analysis using liquid chromatography–tandem mass spectrometry (LC-MS/MS). According to the results, only acetamiprid was detected in 14 samples, while the other six neonicotinoids were not found. The acetamiprid-positive samples were distributed across six regions of Türkiye: the Mediterranean, Eastern Anatolia, Aegean, Central Anatolia, Black Sea, and Marmara. The measured concentrations of acetamiprid ranged from 11.1 ng/g to 30.2 ng/g, all of which were below the maximum residue limit (MRL) for honey (50 ng/g) set by the European Union. The findings indicate that neonicotinoid contamination in pollen is limited in Türkiye but is detectable in some cases. The absence of defined national MRLs for bee products such as pollen highlights the importance of such studies in terms of food safety and public health policy. The analytical approach applied in this thesis is considered to have the potential to contribute to future studies on the monitoring of pesticide residues in bee pollen.