Kentsel arazi geliştirme ve kentsel yayılma alanlarında yer ve yatırım tercihlerinin analizi: Ankara ili örneği
Analysis of location and investment preferences in urban land development and urban sprawl areas: The case of Ankara province
- Tez No: 967617
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TANRIVERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hızla artan kentleşme süreci, kentlerin yakın çevresindeki arazi ve doğal kaynaklar üzerinde önemli baskılar oluşturmaktadır. Bu süreçle birlikte ortaya çıkan kentsel yayılma eğilimi, kente komşu kırsal alanları ciddi şekilde tehdit etmekte ve sürdürülebilirlik sorunlarını beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla kentsel araziler için yapılan yer seçimi kararları hem sürdürülebilirlik hem de yaşam kalitesi açısından kritik öneme sahiptir. Çalışmanın amacı arazi geliştirme süreçlerinin yatırım talebine olan etkilerini belirlemektir. Araştırma kapsamında Keçiören ilçesindeki Ovacık Mahallesi ve Etimesgut ilçesindeki Bağlıca Mahallesi, Ankara ilinin iki farklı ilçesinde yer alan yeni yerleşim alanları olarak incelenmiştir. Bu mahallelerde kentsel arazi geliştirme süreçleri detaylı olarak irdelenmiş ve yer ile yatırım tercihlerinin kapsamlı analizi yapılmıştır. Araştırmada arazi geliştirme sürecinin temel aktörleri olan proje geliştirme şirketleri ve inşaat şirketlerinin yetkili temsilcileriyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Proje yer seçiminde kullanılan kriterler, bu kriterlerin önem dereceleri ve tercih edilen yerleşim alanlarının seçilme gerekçeleri, çoklu karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) kullanılarak sistematik olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, Analitik Hiyerarşi Yönteminin proje yer seçimi ve şehirlerin büyüme yönü belirleme süreçlerinde etkili bir nicel yaklaşım olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar, kentsel planlama ve gayrimenkul yatırım kararları için önemli rehber niteliği taşımaktadır. Yer seçiminde etkili olan kriterlerin önem sıralamasında, gayrimenkul satış fiyatları ve kira paraları en yüksek önceliğe sahip olurken, eğitim kurumlarına yakınlık en düşük öncelikli kriter olarak belirlenmiştir. Demografik yapı farklılıkları ve gayrimenkul tercihlerindeki standart dışı eğilimlerin gözlendiği Ovacık ve Bağlıca mahallelerinin karşılaştırmalı analizinde, tüm kriterlerin bütüncül değerlendirilmesi sonucunda Ovacık Mahallesi en yüksek puanı almıştır. İncelenen kriterler ve elde edilen bulgular, gayrimenkul sektörünün genel yapısını ve dinamiklerini başarılı bir şekilde yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing urbanization process creates significant pressures on land and natural resources in the vicinity of cities. The urban sprawl tendency that emerges with this process seriously threatens rural areas bordering cities and brings sustainability challenges. Therefore, site selection decisions for urban lands are of critical importance for both sustainability and quality of life. The aim of this study is to determine the effects of land development processes on investment demand. Within the scope of the research, Ovacık Neighborhood in Keçiören district and Bağlıca Neighborhood in Etimesgut district were examined as new residential areas located in two different districts of Ankara province. Urban land development processes in these neighborhoods were examined in detail, and a comprehensive analysis of location and investment preferences was conducted. In the research, in-depth interviews were conducted with authorized representatives of project development companies and construction companies, which are the main actors in the land development process. The criteria used in project site selection, the importance levels of these criteria, and the rationales for selecting preferred residential areas were systematically evaluated using the Analytical Hierarchy Process (AHP), one of the multi-criteria decision-making methods. The research results revealed that the Analytical Hierarchy Method can be used as an effective quantitative approach in project site selection and urban growth direction determination processes. The obtained results serve as important guidelines for urban planning and real estate investment decisions. In the importance ranking of criteria effective in site selection, real estate sales prices and rental values had the highest priority, while proximity to educational institutions was identified as the lowest priority criterion. In the comparative analysis of Ovacık and Bağlıca Neighborhoods, where demographic structure differences and non-standard trends in real estate preferences were observed, Ovacık Neighborhood received the highest score as a result of the holistic evaluation of all criteria. The examined criteria and obtained findings successfully reflect the general structure and dynamics of the real estate sector.