Farklı fonksiyonel gruplara sahip malzemelerin nanobiyoteknolojik yaklaşımla tasarlanması ve biyosensörlerdeki uygulamaları
Design of materials with different functional groups via nanobiotechnological approach and applications in biosensors
- Tez No: 967618
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ODACI, PROF. DR. ÇIĞIR BİRAY AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez çalışmasında iki farklı nanomalzeme kullanılarak afinite temelli biyosensörler geliştirilmiştir. Birinci bölümde, U-87 MG glioblastoma hücrelerinin adezyonunun izlenmesine yönelik bir sistem oluşturuldu. Çok duvarlı karbon nanotüpler (MWCNT) 4-aminotiyofenol (4ATP) ile modifiye edildi. Daha sonra, MWCNT-4ATP'nin elektrokimyasal biriktirilmesi perde baskılı altın elektrotlar (SP-Au) üzerinde gerçekleştirildi. Arginilgisilaspartik asit peptidinin (RGD) poli(MWCNT-4ATP) ile modifiye edilen yüzeylere konjugasyonundan sonra U-87 MG hücrelerinin adezyonu DPV tekniği ile izlendi. Sentezlenen MWCNT-4ATP ve elde edilen poli(MWCNT-4ATP)/RGD yüzeyi SEM-EDS, ATR-FTIR, XPS kullanılarak karakterize edildi. Ayrıca U-87 MG hücrelerinin floresan mikroskop ile görüntüleri elde edildi. Bu çalışmada SP-Au yüzeyinde elektropolimerizasyon ile poli(MWCNT-4ATP)/RGD oluşturuldu. Tezin ikinci bölümünde, silika nanopartiküller (SiNP) dopamin (DA) ile modifiye edildi. Daha sonra elektrokimyasal polimerizasyon ile poli(SiNP-DA) yüzeyleri perde baskılı karbon elektrotlar üzerinde (SPCE) oluşturuldu. Ardından Anti-SAA antikoru poli(SiNP-DA) yüzeyine EDC kimyası ile immobilize edildi ve BSA ile bloklama yapıldı. Poli(SiNP-DA)/Anti-SAA ile elektrokimyasal Serum Amiloid A (SAA) tayini yapıldı. Gerçek örneklerde SAA tayini gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, affinity-based biosensors were developed using two different nanomaterials. In the first part, a system for monitoring the adhesion of U-87 MG glioblastoma cells was created. Multi-walled carbon nanotubes (MWCNT) were modified with 4-aminothiophenol (4ATP). Then, electrochemical deposition of MWCNT-4ATP was carried out on screen-printed gold electrodes (SP-Au). After conjugation of Arginylglycylaspartic acid peptide (RGD) to poly(MWCNT-4ATP)-modified surfaces, the adhesion of U-87 MG cells was monitored by DPV technique. The synthesized MWCNT-4ATP and the obtained poly(MWCNT-4ATP)/RGD surface were characterized using SEM-EDS, ATR-FTIR, XPS. Morover images of U-87 MG cells were obtained with fluorescence microscope. In this study, we report the modification of SP-Au surface with poly(MWCNT-4ATP)/RGD using electropolymerization. In the second part of the thesis, silica nanoparticles (SiNP) were modified with dopamine (DA). Then, poly(SiNP-DA) surfaces were formed on screen printed carbon electrode (SPCE) by electrochemical polymerization. Anti-SAA was then immobilized on the poly(SiNP-DA) surface by EDC chemistry, and it was blocked with BSA. Electrochemical SAA determination was performed with poly(SiNP-DA)/Anti-SAA. Determination of Serum Amyloid A (SAA) in real samples was performed.