TENS'in total diz protezi sonrası erken dönem hasta sonuçlarına etkisi
The effect of TENS on early postoperative patient outcomes following total knee replacement
- Tez No: 967616
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonunun total diz protezi sonrası erken dönem hasta sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Randomize kontrollü müdahale çalışması olarak çalışmanın örneklemini, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji Servisinde Kasım 2024- Temmuz 2025 tarihleri arasında yatan ve örneklem kriterlerine uyan 44 hasta (TENS grubu n=22, kontrol grubu n=22) oluşturdu. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ile Gözden Geçirilmiş Amerikan Ağrı Derneği Hasta Sonuçları Anketi (GGAADHSA) aracılığıyla toplandı. Çalışma için Çukurova Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Etik Kurul'undan etik kurul izni alındı. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı istatistik, Student's t, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis, Pearson ki-kare, Fisher's Exact Testleri kullanıldı. Elde edilen bulgulara göre, yaş ortalaması TENS grubunda 69,68±6,49, kontrol grubunda ise 65,36±8,67 olup; TENS grubunun %81,28'i kontrol grubunun %90,9'u kadındı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) on early postoperative patient outcomes following total knee arthroplasty. Designed as a randomized controlled intervention trial, the sample consisted of 44 patients (TENS group n=22, control group n=22) who were hospitalized in the Orthopedics and Traumatology Department of Adana City Training and Research Hospital between November 2024 and July 2025 and met the inclusion criteria. Data were collected using a Personal Information Form and the Revised American Pain Society Patient Outcome Questionnaire (APS-POQ-R). Ethical approval was obtained from the Non-Interventional Clinical Ethics Committee of Çukurova University. Statistical analyses included descriptive statistics, Student's t-test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Pearson's chi-square test, and Fisher's exact test. According to the findings, the mean age was 69.68±6.49 in the TENS group and 65.36±8.67 in the control group; 81.28% of the TENS group and 90.9% of the control group were female.