Hemşirelerin afetlere hazır oluş durumları ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
An investigation into the relationship between nurses' disaster preparedness and their stress coping styles
- Tez No: 967620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TİMUÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma hemşirelerin afetlere hazır oluş durumları ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Çalışmanın evrenini Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi ( 428 ), Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi (430), Dağkapı Devlet Hastanesi ( 86 ), Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi (1134 ) ve Dicle Üniversitesi Hastanesi (956) bünyesinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 787 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden hemşirelerden elde edildi. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından literatür taranarak oluşturulan tanıtıcı bilgi formu (EK-1), Hemşirelerin Afetlere Hazır Oluşluklarında Temel Yeterlilikler Anketi (EK-2) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (EK-3) kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik, bağımsız gruplarda T-testi, Tek Yönlü (Oneway) ANOVA testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin HAHOTYÖ toplam puan ortalaması 138.73±38.70 olarak bulunmuştur. Bu bulgular, hemşirelerin afetlere hazırlıkla ilişkili mesleki yeterliliklerinin çeşitli düzeylerde algılandığını, ancak genel olarak yeterli düzeyde değerlendirildiğini göstermektedir. Afet hazırlık temel yeterlilik puanları ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan Pearson korelasyon analizi sonuçlarına göre, afet hazırlık düzeyi ile bazı stresle başa çıkma alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to rigorously examine the relationship between nurses' levels of disaster preparedness and their stress coping styles. A cross-sectional, descriptive-correlational research design was adopted to identify and analyze the potential associations between these two variables. The study population consisted of nurses working in institutions affiliated with the Diyarbakır Provincial Health Directorate, including Selahaddin Eyyubi State Hospital (n = 428), Diyarbakır Children's Hospital (n = 430), Dağkapı State Hospital (n = 86), Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital (n = 1134), and Dicle University Hospital (n = 956). The final sample included 787 nurses who met the inclusion criteria and voluntarily agreed to participate in the study. Data were collected through a Demographic Information Form (Appendix-1) developed by the researcher based on a comprehensive literature review, the Nurses' Core Competencies for Disaster Preparedness Scale (Appendix-2), and the Stress Coping Styles Scale (Appendix-3). Statistical analyses included descriptive statistics, Independent Samples t-test, One-Way ANOVA, and Pearson Correlation Analysis. The mean total score of the Nurses' Core Competencies for Disaster Preparedness Scale was 138.73 ± 38.70. These findings indicate that while nurses perceived their disaster-related professional competencies at varying levels, their overall preparedness was evaluated as sufficient. Pearson correlation analysis revealed statistically significant and positive correlations between disaster preparedness and specific subdimensions of stress coping styles. The strongest correlation was found between the self-confident approach and overall disaster preparedness (r = 0.254, p < 0.01), followed by communication skills (r = 0.255, p < 0.01) and technical skills (r = 0.251, p < 0.01). In conclusion, a significant and positive association was observed between nurses' disaster preparedness and their coping styles. It is strongly recommended that nursing curricula and institutional disaster preparedness programs be enhanced to support both theoretical knowledge and practical competencies, while also fostering psychological resilience in the face of crisis situations.