Aralık değerli sezgisel bulanık sayı tabanlı nötrosofik kümeler ve karar verme uygulamaları
Interval valued intuitionistic fuzzy number based neutrosophic sets and applications to decision making
  1. Tez No: 967648
  2. Yazar: NAZLI BÜŞRA KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, konunun genel çerçevesini sunan ve literatürdeki mevcut çalışmaları özetleyen bir giriş bölümü olarak yapılandırılmıştır. İkinci bölümde, bulanık küme, sezgisel bulanık küme, aralık değerli sezgisel bulanık küme- ler ve bu kümelerin özelliklerine ilişkin temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, teze adını veren aralık değerli sezgisel bulanık sayı tabanlı nötroso- fik küme kavramı tanımlanmıştır. Sonrasında aralık değerli sezgisel bulanık t-norm ve t- konorm kullanılarak bu kümelere dayalı bazı cebirsel işlemler tanımlanmakta ve bir skor fonksiyonu sunulmaktadır. Dördüncü bölümde, aralık değerli sezgisel bulanık sayı tabanlı nötrosofik değerler için ağır- lıklı aritmetik ve geometrik toplulaştırma işleçleri önerilmiştir. Beşinci bölümde, aralık değerli sezgisel bulanık sayı tabanlı nötrosofik değerler için WAS- PAS (Ağırlıklı Toplam Çarpım Değerlendirmesi) yöntemi genişletilmiş ve bir karar verme problemine uygulanmıştır. Sonrasında, problemi farklı bakış açılarıyla değerlendirmek ama- cıyla karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Son bölümde, çalışma kapsamlı bir şekilde analiz edilmiş, elde edilen sonuçlar ışığında ulaşılan katkılar değerlendirilmiş ve gelecekteki çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is structured as an introduction that outlines the general framework of the topic and provides a summary of existing studies in the literature. In the second chapter, fundamental concepts related to fuzzy sets, intuitionistic fuzzy sets, interval-valued intuitionistic fuzzy sets, and their properties are presented. In the third chapter, the concept of the interval-valued intuitionistic fuzzy number-based neutrosophic set, which gives the thesis its title, was defined. Subsequently, several al- gebraic operations based on these sets were formulated using interval-valued intuitionistic fuzzy t-norms and t-conorms, and a score function was proposed. In the fourth chapter, weighted arithmetic and geometric aggregation operators are pro- posed for interval-valued intuitionistic fuzzy number-based neutrosophic values. In the fifth chapter, an application of the WASPAS (Weighted Aggregated Sum Product Assessment) method, extended to work with interval-valued intuitionistic fuzzy number- based neutrosophic values, was presented to solve a decision-making problem. A compara- tive analysis was conducted to evaluate the problem from various perspectives. In the final chapter, the study is thoroughly analyzed, the contributions derived from the findings are evaluated and suggestions for future research are provided.