High stakes low visibility: Cyber security decision-making under uncertainty
Yüksek risk, sınırlı görünürlük: Belirsizlik altında siber güvenlikte karar vermek
- Tez No: 967651
- Danışmanlar: DOÇ. AHMET SALİH BIÇAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 482
Özet
Güvenlik için karar vermek belirsizliğin en yoğun olarak hissedildiği alanlardan birisidir. Bununla beraber, bu alanda eylemsizlik ya da gecikmelerin doğurabileceği kritik sonuçlara istinaden karar verme zorunluluğu ile karşılaşılmaktadır. Ulusal ve uluslararası güvenliğin önemli bir meselesi haline gelen siber güvenlik alanında her gün sayısız karar verilmektedir. Bu alanda verilecek kararların bazılarının sonuçları daha dar ölçekte kalsa da özellikle kritik altyapıların hedef alındığı durumlarda daha geniş etkiler ortaya çıkabilir. Siber uzayın belirsizliği arttıran kendine has özellikleri siber güvenlikte karar verme üzerinde önemli etkiler yaratabilmektedir. Örneğin, siber ve fiziksel alanların giderek iç içe geçmesi siber saldırılar ve verilecek kararlar için etki değerlendirmesi yapmayı güçleştirebilmektedir. Siber güvenlik problemlerinin yıkıcı etkileri siber güvenlikteki belirsizlik kavramına ve bu alanda karar verme süreçlerine daha yakından bakmayı gerektirmektedir. Bu noktadan hareketle bu araştırma, siber güvenlikte belirsizliğin kavramsallaştırılmasına ve belirsizliğin siber güvenlikte karar verme süreçlerini nasıl etkilediğinin incelenmesine odaklanmıştır. Bu çerçevede, siber güvenlik için bir belirsizlik kavramsallaştırması önerilmiştir. Ardından deneysel bir tasarımla belirsizliğin siber güvenlik kararları üzerindeki etkisi karar vericilerin karar tercihleri, risk alma tutumları, güven ve zorluk algıları bağlamında incelenmiştir. Bu çalışma kavramsal ölçekte siber güvenlikte tek bir belirsizlik tipinden ziyade farklı belirsizlik boyutları olduğunu tartışmaktadır. Çalışmanın ampirik bulguları ise belirsizliğin siber güvenlik uzmanlarının karar tercihleri ve risklere karşı tutumları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların kişisel risk alma tercihlerinin, yaşlarının ve cinsiyetlerinin siber güvenlikte karar verme süreçleriyle olan ilişkisi araştırılmıştır. Elde edilen bulgular belirsizliğin ulusal ve uluslararası siber güvenlikteki geniş etkileri bağlamında tartışılmıştır. Bu araştırma, siber güvenlikte belirsizlik anlatısını analitik olarak ele alarak kavramsal, belirsizlikte siber güvenlik karar alma süreçlerini deneysel bir tasarım üzerinden irdeleyerek yöntemsel ve belirsizliğin siber güvenlikte karar verme üzerindeki etkisine dair bulgulara ulaşarak ampirik katkılar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Security decision-making is one of the contexts where uncertainty is felt most deeply. Nonetheless, a decision must be made, as inaction or delays may lead to dire consequences. Considering that cyber security has become integral to both national and international security, countless decisions are made in this field. While the impact of some of these decisions may remain limited, some of those may generate broader effects, particularly if the critical infrastructures are targeted. Cyberspace's unique features that amplify uncertainty may create profound effects on cyber security decision-making. For example, the increasing interdependence between the cyber with physical domains hinders impact assessment. The destructive cyber incidents require a closer investigation for uncertainty concept in cyber security and decision-making in this domain. Therefore, this research focuses on conceptualization of uncertainty and aims to examine impact of uncertainty on decision-making in cyber security. In this regard, an uncertainty conceptualization was proposed for cyber security. Through the implementation of an experimental design, the impact of uncertainty on cyber security decisions was examined in relation to cyber security professionals' decision preferences, risk-taking attitudes, confidence, and difficulty perceptions. At conceptual level, this research contends that uncertainty in cyber security is not monolithic and different dimensions of uncertainty are present. The empirical findings revealed that uncertainty has a significant effect on decision preferences and attitudes towards risk-taking. The association between individual risk-taking preferences, gender, age, and decision-making in cyber security was also investigated. The findings were discussed in relation to the broader implications of uncertainty for international cyber security. This study proposed a conceptual contribution by analytically addressing the narrative of uncertainty in cyber security, a methodological contribution by scrutinizing cyber security decision-making processes under uncertainty through an experimental design, and an empirical contribution by discussing findings on the effect of uncertainty on decision-making in cyber security.