Alkole bağlı siroz hastalarına bakım veren hemşirelerin özelliklerinin ve damgalama düzeylerinin terapötik ilişki düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationship between the characteristics and levels of stigma of nurses providing care to patients with alcohol-related cirrhosis and their therapeutic relationship levels
  1. Tez No: 967650
  2. Yazar: EBRU TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÇETİNKAYA DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, alkole bağlı siroz hastalarına bakım veren hemşirelerin bireysel ve mesleki özellikleri ve damgalama düzeylerinin terapötik ilişki kurma becerileri ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir tasarım benimsenerek yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, belirli bir bölgede yer alan sağlık kurumlarında alkole bağlı siroz hastalarına doğrudan bakım veren hemşireler oluşturmuştur. Veriler, sosyodemografik veri formu, Alkol Bağımlılığı Stigmatizasyon Ölçeği ve Terapötik İlişki Değerlendirme Ölçeği-Hemşire Formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi, t- testi ve varyans analizi (ANOVA) gibi parametrik istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Araştırmada hemşirelerin Alkol Bağımlılığı Stigmatizasyon Ölçeği ortalama puanı 32.28 (±4.32) olup, bu değer orta düzeyde damgalayıcı tutumları göstermektedir. Demografik değişkenlerle damgalama arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Terapötik İlişki Değerlendirme Ölçeği genel puanı ise 95.3 (±13.94) olarak bulunmuş ve hemşirelerin terapötik ilişki kurma becerilerinin orta-üst düzeyde olduğunu göstermiştir. ABSÖ ile TİDÖ arasında genel olarak anlamlı bir ilişki görülmezken, yalnızca“kendini tanıma”alt boyutu ile damgalama arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki (r = .27, p < .05) saptanmıştır. 12 Alkole bağlı siroz hastalarına bakım veren hemşirelerin demografik özelliklerinin ve mesleki deneyimlerinin terapötik ilişki düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Özellikle genç yaş grubunda ve meslekte deneyimi az olan hemşirelerin terapötik ilişki puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Eğitim düzeyi arttıkça, empati ve profesyonel rol algısının güçlendiği, buna bağlı olarak terapötik ilişki becerilerinin de olumlu yönde geliştiği saptanmıştır. Genel olarak hemşirelerin bireysel ve profesyonel gelişimine yönelik eğitimlerin artırılması, kurumlarda etik ve empatik bakım kültürünün yaygınlaştırılması ve sağlık hizmetlerinde damgalama ile mücadeleye yönelik stratejilerin geliştirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Bu bulgular, karaciğer sirozu tanılı bireylere bakım veren hemşirelerin uygulamalarının geliştirilmesine ve bakım politikalarının oluşturulmasına katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim was to observe the various influences of personal and professional attributes and degrees of stigmatization by nurses for alcohol-related cirrhosis patients in the development of a therapeutic relationship. The research was descriptive and correlational. The population for the study were those nurses who directly interact with alcohol-related cirrhosis patients in hospitals within a given geographical area. The data were gathered by sociodemographic data form, Alcohol Dependence Stigmatization Scale, and Therapeutic Relationship Assessment Scale-Nurse Form. Data were analyzed using the SPSS package. Along with descriptive statistics, variance association among variables was calculated using parametric statistical analysis including Pearson correlation analysis, t-test, and analysis of variance (ANOVA). Findings of the research indicated that demographic and career experience of nurses who worked with patients having alcohol-related cirrhosis significantly affected levels of therapeutic relationships. The nurses were observed to be scoring more towards therapeutic relationships if they were younger and less experienced in their careers. It was found that as the level of education improves, professional role perception and empathy increase, thus skills for a therapeutic relationship are established in a positive manner. High and negative correlation between nurses' 14 patients' levels of stigma with alcoholic cirrhosis and their ability towards a therapeutic relationship was found in this study. By and large, it highlights the importance of expanding training in nurses' professional and personal development, creating an ethical and compassionate care culture in institutions, and establishing ways to counteract stigma in healthcare environments. The findings have offered a rich source of reference for enhancing health policy and nursing practice.