Plazma hücreli myelom olgularının kemik iliği biyopsilerinde plazma hücre oranı ve dağılım paterninin, retikülin fibrozis grade'ininsağkalım parametreleri ile karşılaştırılması
Comparision of plasma cell ratio, distribution pattern and reticulin fibrosis grade in bone marrow biopsies of plasma cell myeloma cases with survival parameters
- Tez No: 967680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç: Plazma hücreli myelom (PHM), klinik ve biyolojik özellikleri bakımından heterojen seyirli bir plazma hücreli neoplazmdır. Bu çalışmada; yeni tanı almış PHM hastalarında kemik iliği biyopsilerinde saptanan retikülin fibrozis derecesi, plazma hücre oranı, infiltrasyon paterni ve plazma hücre morfolojisi gibi morfolojik parametrelerin dağılımı incelenmiş; bu bulguların klinik, laboratuvar, genetik değişkenler ve sağkalım ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2019–2024 yılları arasında tanı almış, kemik iliği biyopsisi ve klinik verileri erişilebilir olan toplam 173 PHM hastası dahil edilmiştir. Kemik iliği biyopsilerinde retikülin boyası ile fibrozis derecelendirmesi yapılmış; plazma hücre oranı, infiltrasyon paterni ve morfoloji kaydedilmiştir. Elde edilen veriler hasta yaşı, cinsiyeti, laboratuvar bulguları, sitogenetik risk ve tedavi durumu ve sağkalım verileriyle istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Retikülin fibrozis derecesi ile ilişkili analizlerde, plazma hücre oranının fibrozis arttıkça anlamlı şekilde yükseldiği gösterilmiştir (p=0,002). Derece 0 grubunda ortalama oran %44,6 iken, derece II–III grubunda %62,7'ye ulaşmıştır. Kaplan-Meier analizine göre, fibrozis derece 0 grubunda öngörülen genel sağkalım süresi 26,9 ay olup, bu değer fibrozis derece I grubuna kıyasla anlamlı şekilde daha düşüktür (49,4 ay; p=0,033). Ayrıca exitus oranı, fibrozis derece I grubunda (%20,7), hem derece 0 (%50,0) hem de II–III (%35,1) gruplarına göre belirgin şekilde daha düşük saptanmıştır (p=0,030). Bu veriler, hafif düzeyde fibrozisin bazı olgularda daha iyi prognoz göstergesi olabileceğini düşündürmektedir. Plazma hücre oranına göre yapılan değerlendirmede, ≥%60 oranına sahip hastalarda plazmablastik morfoloji anlamlı şekilde daha sık izlenmiş (%8,4 vs. %0,0; p=0,019), hemoglobin düzeyi ise
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Plasma cell myeloma (PCM) is a plasma cell neoplasm with a heterogeneous clinical and biological course. In this study, we aimed to examine the distribution of morphological parameters such as reticulin fibrosis grade, plasma cell percentage, infiltration pattern, and plasma cell morphology in bone marrow biopsies of newly diagnosed PCM patients. Furthermore, we evaluated the associations of these findings with clinical, laboratory, genetic variables, and survival. Materials and Methods: A total of 173 PCM patients diagnosed between 2019 and 2024, with accessible bone marrow biopsy and clinical data, were included in the study. Bone marrow biopsies were evaluated for reticulin fibrosis grading, and plasma cell percentage, infiltration pattern, and morphology were recorded. The obtained data were statistically compared with patient age, sex, laboratory findings, cytogenetic risk, treatment status, and survival data. Results: Analysis of the relationship between reticulin fibrosis and other parameters revealed that the plasma cell percentage significantly increased with higher fibrosis grade (p = 0,002). While the mean plasma cell ratio was 44,6% in grade 0, it reached 62,7% in grade II–III. According to Kaplan-Meier analysis, the estimated overall survival (OS) for the fibrosis grade 0 group was 26,9 months, which was significantly lower than that of the grade I group (49,4 months; p = 0,033). Additionally, the exitus rate in the grade I group (20,7%) was significantly lower than in both the grade 0 (50,0%) and grade II–III groups (35,1%) (p = 0,030), suggesting that mild fibrosis may be a marker of better prognosis in some cases. In the analysis based on plasma cell percentage, patients with ≥60% plasma cells exhibited significantly more frequent plasmablastic morphology (8,4% vs. 0,0%; p = 0,019), and had significantly lower hemoglobin levels (9,6 ± 1,7 g/dL vs. 10,5 ± 1,6 g/dL; p = 0,002) compared to those with