Plazma hücreli neoplazi olgularında tedavi öncesi ve sonrası kemik iliği mikroçevresi, CD56 ve CD117 ekspresyonunun değerlendirilmesi, klinik parametreler ve genetik değişikliklerle karşılaştırılması ve prognoz üzerindeki etkisi
Evaluation of bone marrow microenvironment, CD56 and CD117 expression before and after treatment in plasma cell neoplasia, comparison with clinical parameters and genetic changes and their effect on prognosis
- Tez No: 712880
- Danışmanlar: PROF. DR. ITIR EBRU ZEMHERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Son yıllarda tümör mikroçevresinin tümör gelişimi üzerindeki önemi giderek artmaktadır. Kemik iliği mikroçevresinin (KİM) ve genetik değişikliklerin plazma hücreli myelom (PHM) gelişimi, ilerlemesi ve evrelendirmesi üzerine literatürde yayınlar mevcuttur. Bu çalışmada amacımız kemik iliği mikroçevresinin, CD56 ve CD117 ekspresyonunun klinik, laboratuar ve genetik bulgularla ilişkisini, prognoza ve sağkalıma etkisini saptamaktır. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Patoloji Bölümü'nde 2016-2021 yılları arasında PHM, smoldering multiple myelom (SMM) ve önemi belirsiz monoklonal gamapati (MGUS) tanısı alan 96 olguya ait ilk tanı anı ve 31'inin tedavi sonrası kemik iliği biyopsileri plazma hücre oranı, mikrodamar yoğunluğu (MDY), fibrozis, CD56, CD117 ve CD20 ekspresyonları, megakaryositer hücre sayısı/BBA, granülositer seri/eritroid seri (GS/ES) oranı, displazi varlığı açısından değerlendirildi. CD34 boyası ile MDY ve retikülin boyası ile fibrozis değerlendirildi. Ayrıca hastaların tanı anı klinik, laboratuar ve genetik bilgilerine ulaşıldı. İlk tanı anı mikroskobik bulgular ile klinik, laboratuar ve genetik bilgiler karşılaştırıldı, prognostik önemi ve sağkalıma etkileri incelendi. Tedavi sonrası biyopsileri olan olguların ise tanı anı biyopsilerdeki patolojik/mikroskobik bulguları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The importance of tumor microenvironment on tumor development has been increasing in recent years. There are publications in the literature on the development, progression and staging of plasma cell myeloma (PCM) of bone marrow microenvironment (BMM) and genetic changes. In this study, our aim is to determine the relationship of bone marrow microenvironment, immunohistochemical CD56 and CD117 expression with clinical, laboratory and genetic findings, and its effect on prognosis and survival. Materials and methods: A total of 96 patients diagnosed with PCM, smoldering multiple myeloma (SMM) and monoclonal gammapathy of uncertain significance (MGUS) between 2016-2021 at the Department of Pathology in Health Sciences University Umraniye Training and Research Hospital were included in the study. The bone marrow biopsies of the all patients at the first diagnosis and post-treatment bone marrow biopsies of 31 patients were evaluated. The evaluated parameters were; plasma cell ratio, microvessel density (MVD), fibrosis, CD56, CD117 and CD20 expressions, megakaryocyte cell count/HPF, granulocyte series/erythroid series (GS/ES) ratio, and presence of dysplasia. MVD with CD34 stain and fibrosis with reticulin stain were evaluated. The clinical, laboratory and genetic information of the patients at the diagnosis time were obtained. Microscopic findings at the first diagnosis time were compared with clinical, laboratory and genetic information, and their prognostic significance and effects on survival were evaluated. In the patients who have post-treatment biopsies, the pathological/microscopic findings of the patients at the first time diagnosis and post-treatment biopsies were compared.