Beyond the revıew: A comparatıve study of maınstream and ındependent vıdeo game revıews
İncelemenin ötesinde: Ana akım ve bağımsız video oyunu incelemeleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 967695
- Danışmanlar: Assist. Prof. DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, ana akım video oyunu incelemeleri ile bağımsız oyun eleştirileri arasındaki farklılıkları incelemekte ve her iki söylemin oyunları ürün, kültürel metin veya yaşanmış deneyim olarak nasıl çerçevelediğine odaklanmaktadır. Ana akım incelemeler genellikle mekanikler, performans ve tüketiciye yönelik yönlendirmeleri öne çıkarırken; bağımsız eleştiriler daha çok anlatı, estetik ya da sosyo-kültürel bağlamlara odaklanmaktadır. Vaka çalışmaları üzerinden karşılaştırmalı bir analiz yoluyla, yakın okuma ve oyun çalışmaları kuramı destekli olarak, bu çalışma ton, dil ve yapının video oyunlarının kültürel konumlanışını nasıl şekillendirdiğini göstermektedir. Araştırma, inceleme ile eleştiri arasındaki ilişkiyi netleştirmeyi amaçlamakta ve medya okuryazarlığı ile oyunların kültürel meşruiyetine ilişkin tartışmalara katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the differences between mainstream video game reviews and independent game criticism, focusing on how each discourse frames games as products, cultural texts, or lived experiences. Mainstream reviews generally emphasize mechanics, performance, and consumer guidance, while independent criticism often foregrounds narrative, aesthetics, or socio-cultural contexts. Through comparative analysis of case studies, supported by close reading and game studies theory, the study highlights how tone, language, and structure shape the cultural positioning of video games. The study aims to clarify the relationship between review and critique, contributing to debates on media literacy and the cultural legitimacy of games.