Sezaryen operasyonu sonrasi akciğer ultrasonografi ile perioperatif komplikasyonlarinin değerlendirilmesi
Assessment of perioperative complications following cesarean section by lung ultrasonography
  1. Tez No: 967724
  2. Yazar: METİN İLTERAY KIKILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ORHAN SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Akciğer ultrasonu perioperatif dönemde atelektazi oluşumunu değerlendirmek için kullanılmaktadır [1] Spinal anestezi alan gebelerde bilgisayarlı tomografi çalışmalarında, vajinal doğuma kıyasla artmış postoperatif atelektazi bildirilmiştir. Ancak genel anestezi uygulamalarına ilişkin veri bulunmamaktadır [2]. Bu prospektif gözlemsel çalışmanın amacı, sezaryen operasyonu sırasında genel veya spinal anestezi uygulanan gebelerde akciğer ultrasonografi (LUS) skorlarını üç farklı zamanda—preoperatif (T1), fetus çıkımı sonrası hemen (T2) ve postoperatif 30. dakikada (T3)—karşılaştırmak ve ayrıca postoperatif 30. dakikada yapılan oda havası testi ile oksijenlenmeyi değerlendirmektir. GEREÇ/YÖNTEM: Çalışmaya ASA II–III risk grubunda, 18 yaş üzeri toplam 126 gebe dahil edildi (genel anestezi: n=62; spinal anestezi: n=64). Ameliyata alınan hastaların yaş, vücut kitle indeksi gibi demografik özellikleri, gestasyon haftaları, travay durumu, fetus sayısı, makrozomi varlığı, ek sistemik hastalıkları, New York Heart Association (NYHA) sınıflamasına göre fonksiyonel kapasiteleri ve American Society of Anesthesiologist (ASA) sınıfları not edildi. Her üç zaman noktasında (T1, T2, T3) her hemitoraksta 6 bölge olmak üzere toplam 12 bölgede LUS incelemesi ve postoperatif 30. dakikada yapılan oda havası testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Lung ultrasound has been increasingly used to assess atelectasis in the perioperative period [1]. In pregnant women undergoing cesarean section under spinal anesthesia, computed tomography studies have reported higher rates of postoperative atelectasis compared with vaginal delivery, however, data regarding general anesthesia remain lacking [2]. The aim of this prospective observational study is to compare lung ultrasonography (LUS) scores at three different timepoints—preoperatively (T1), immediately after fetal delivery (T2), and 30 minutes postoperatively (T3)—in pregnant women undergoing cesarean section under general or spinal anesthesia, and to further assess oxygenation with a 30-minute postoperative room air test. MATERIALS AND METHODS: A total of 126 pregnant women over the age of 18, classified as ASA physical status II–III, were included in the study (general anesthesia: n = 62; spinal anesthesia: n = 64). Demographic characteristics such as age and body mass index, gestational weeks, labor status, number of fetuses, presence of macrosomia, comorbid systemic diseases, functional capacity according to the New York Heart Association (NYHA) classification, and American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status classifications were recorded. At three time points (T1, T2, T3), lung ultrasound (LUS) examinations were performed in 12 regions, with six zones per hemithorax, and an ambient air test was conducted at the 30th postoperative minute.