Parasal aktarım mekanizması çerçevesinde özel sektöre verilen yurtiçi kredilerin enflasyonla ilişkisi: OECD örneği
The relationship of domestic credit to private sector with inflation in the framework of monetary transmission mechanism: The case of OECD countries
- Tez No: 967755
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA KORKMAZ ÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Merkez bankalarının temel hedeflerinden biri enflasyonu kontrol altında tutarak fiyat istikrarını sağlamaktır. Merkez bankaları fiyat istikrarını sağlamak için para politikalarını uygulamaktadırlar. Para politikaları ile kredi hacmini etkilemektedirler. Parasal aktarım mekanizmasının banka kredi kanalı olarak bilinen bu süreç, para politikası aracılığıyla reel ekonomiyi ve enflasyonu etkilemektedir. Banka kredileri ekonomideki para miktarını etkilediğinden toplam ekonomik aktivitenin işleyişinde önemli bir rol oynamaktadır. Banka kredilerinin hacmi, ekonomide krizlere dahi yol açabilmektedir. Bu çalışmada 16 OECD ülkesinde özel sektöre verilen yurtiçi banka kredileri ile enflasyon arasındaki ilişki parasal aktarım mekanizması çerçevesinde panel veri analizi yöntemiyle 2010-2023 dönemine ait yıllık veriler kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çerçevede Pedroni panel eşbütünleşme testi ve Dumitrescu-Hurlin panel nedensellik testi uygulanmıştır. Eşbütünleşme testi sonuçlarına göre para arzı, banka kredileri ve enflasyon arasında uzun dönemli eşbütünleşme ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nedensellik testi sonuçlarına göre ise banka kredilerinden enflasyona doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Elde edilen bulgular, banka kredilerinin enflasyonu hem uzun dönemde hem de kısa dönemde etkilediğini ve parasal aktarım mekanizmasından biri olan banka kredileri kanalının uzun dönemde etkin bir şekilde işlediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main goals of central banks is to maintain price stability by keeping inflation under control. Central banks implement monetary policies to ensure price stability. They affect the volume of credit through monetary policies. This process, known as the bank credit channel of the monetary transmission mechanism, affects the real economy and inflation through monetary policy. Since bank credit affects the amount of money in the economy, it plays an important role in the functioning of aggregate economic activity. The volume of bank credit can even lead to crises in the economy. In this study, the relationship between domestic credit to private sector and inflation in 16 OECD countries was analyzed using annual data for the period 2010-2023 using the panel data analysis method within the framework of the monetary transmission mechanism. In this context, the Pedroni panel cointegration test and the Dumitrescu-Hurlin panel causality test were applied. According to the cointegration test results, it was concluded that there was a long-term cointegration relationship between money supply, bank credits and inflation. According to the causality test results, it was determined that there was a unidirectional causality relationship from bank credits to inflation. The findings showed that bank credits affected inflation both in the long term and in the short term and that the bank credit channel, which is one of the monetary transmission mechanisms, operated effectively in the long term.