Mevsimlik tarım işçilerinin depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin değerlendirilmesi Sivas Kangal örneği
Evaluation of depression, anxiety, and stress levels among seasonal agricultural workers: The case of Sivas Kangal
- Tez No: 967770
- Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mevsimlik tarım işçilerinin sosyal güvencelerinin ve iş bulma garantilerinin olmaması iş bulsalar dahi, barınma, eğitim, temiz ve güvenli gıdaya olan ihtiyaçlarını yeterince karşılayamamaları, ağır ve riskli şartlarda düşük ücret karşılığı çalışmaları, sosyal dışlanmaya maruz kalmaları, tarım politikalarından, iklimden ve coğrafi olaylardan doğrudan etkilenmeleri gibi nedenlerle bu araştırmada çalışan kesimin bu konu üzerine belirli ruhsal sorunlar yaşadığını düşündürtmektedir. Bu bilgiler ışığında bu çalışmanın temel amacı, Sivas ili Kangal ilçesine tarımsal sezonda gelen mevsimlik tarım işçilerinin depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin değerlendirilmesidir. 2024 yılı tarımsal sezonda mevsimlik tarım işçisi olarak ilgili bölgeye gelen 299 katılımcı araştırmanın örneklem gurubunu oluşturmaktadır. Kesitsel tipte hazırlanan bu araştırmada veri toplama aracı olarak anket ve ölçek formları kullanılmıştır. Kullanılan veri formları, yüzyüze görüşme tekniğiyle doldurulmuştur. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılımdan geldiği durumda, bağımsız iki grup ortalamasının karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t- testi, bağımsız ikiden fazla grup ortalamasının karşılaştırılmasında ise ANOVA testi sonuçlarına bakılmıştır. Çalışma sonucunda, katılımcıların büyük kısmının evli olduğu, eğitim düzeyinin düşük olduğu, sigara kullandığı ve kronik hastalığının olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların yaşlarının artması durumunda depresyonlarınında artıtığı belirlenmiştir. Yine benzer şekilde yaş gruplarının artması anksiyete ve stres düzeylerinde de bir artışa sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The lack of social security and job guarantees for seasonal agricultural workers, along with their inability to adequately meet essential needs such as housing, education, and access to clean and safe food—even when employed—, their work under harsh and risky conditions for low wages, their exposure to social exclusion, and their direct vulnerability to agricultural policies, climate, and geographical events suggest that this working population may experience certain psychological problems. In light of this information, the primary aim of this study is to assess the levels of depression, anxiety, and stress among seasonal agricultural workers who come to the Kangal district of Sivas province during the agricultural season. The sample group of the study consists of 299 participants who came to the region as seasonal agricultural workers during the agricultural season of 2024. This cross-sectional study employed questionnaire and scale forms as the data collection tool. The data forms were completed using the face-to-face interview technique. The data obtained were analyzed using the SPSS 22.0 software. For data showing a normal distribution, the Independent Samples t-test was used to compare the means of two independent groups, while the ANOVA test was applied to compare the means of more than two independent groups. As a result of the study, it was determined that the majority of the participants were married, had a low level of education, smoked, and had chronic illnesses. It was also found that as the participants' age increased, their levels of depression also increased. Similarly, an increase in age groups was associated with higher levels of anxiety and stress.