Ön kol seviyeli radyal ve/veya ulnar arter yaralanması için arter onarımı yapılan olgularda uzun dönem vasküler geçişin el fonksiyonel sonuçlarına etkisi
Abstract the effect of long-term vascular patency on hand functional outcomes in cases undergoing arterial repair for forearm level radial and/or ulnar artery injury
- Tez No: 967771
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışma, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 2014-2024 yılları arasında opere edilen 120 önkol sevyeli arter ve / veya periferik sinir yaralanması olan hastanın demografik özelliklerini, klinik bulgularını ve fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 2014-2024 yılları arasında fleksör zon 5 seviyesinde damar yaralanması nedeniyle opere edilen 120 hastayı kapsamaktadır. Çalışmaya, 18 yaş üstü, en az 1 yıl takip süresi olan, tıbbi kayıtları tam ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar dahil edilmiştir. Zon 1-4 ve proksimal zon 5 yaralanmaları, 1 yıldan kısa takip süresi ve eksik tıbbi kaydı olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların demografik verileri, yaralanma özellikleri, sigara kullanımı, damar patensi, Quick-DASH skoru, Jamar dinamometresi ile kavrama gücü ve Soğuk İntoleransı Semptom Şiddeti Ölçeği (CISS) sonuçları kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This retrospective study aims to evaluate the demographic characteristics, clinical findings, and functional outcomes of 120 patients with forearm level artery injury and peripheral nerve injury who underwent surgery at Mersin University Faculty of Medicine Hospital, Department of Orthopedics and Traumatology between 2014 and 2024. Materials and Methods: This retrospective study included 120 patients who underwent surgery due to vascular injury at flexor zone 5 level at Mersin University Faculty of Medicine Hospital, Department of Orthopedics and Traumatology between 2014 and 2024. Patients aged 18 and over, with a follow-up period of at least 1 year, complete medical records, and who agreed to participate in the study were included. Patients with vascular injuries accompanied by bone fractures, zone 1-4 and proximal zone 5 injuries, follow-up periods of less than 1 year, and incomplete medical records were excluded. Demographic data, injury characteristics, smoking status, vascular patency, Quick-DASH score, grip strength with Jamar dynamometer, and Cold Intolerance Symptom Severity Scale (CISS) results were recorded.