Trabzon için istatistiksel bir hava kirliliği modelinin geliştirilmesi
Development of a statistical air pollution model for urban Trabzon
- Tez No: 96778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada; beş yıllık (1994 - 1999) günlük ortalama veriler kullanılarak, Trabzon kent merkezindeki hava kirleticiler ile bazı meteorolojik parametreler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak incelenmiştir. SPSS yazılımı kullanılarak yapılan istatistiksel incelemede; dış hava içerisindeki SO2 ve partikül madde ( PM ) konsantrasyonları bağımlı değişkenler ve günlük ortalama rüzgar hızı, izafi nem, sıcaklık değerleri de bağımsız değişkenler olarak göz önüne alınarak regresyon analizi yapılmıştır. Bu amaçla; ısıtma sezonlarına ait altı aylık ( Kasım - Nisan ) dönemlerdeki her bir ay için, altı aylık dönemler için ve verilerin tamamım kapsayan beş yıllık toplam dönem için regresyon denklemleri kurulmuştur. Doğrusal yapıda olan regresyon denklemleri; Trabzon kent merkezinde meteorolojik özelliklere bağlı olarak, hava kirleticilerin değişimini ve meteorolojik özellikler ile hava kirleticiler arasındaki ilişkilerin düzeyim vermiştir. Elde edilen sonuçlar, Trabzon kent merkezinde meteorolojik parametreler ile hava kirleticiler arasındaki ilişkilerin genel olarak zayıf olduğunu göstermektedir. Hava kirleticilerin rüzgar yönü ile olan ilişkisi de zayıf olarak elde edilmiştir. Bu durum, Trabzon kent merkezinde hava kirleticilerin hakim rüzgarlardan etkilenmediğini göstermektedir. Elde edilen ilişkiler, Trabzon kent merkezinde hava kirliliğinin azaltılması ve kontrol altına alınması konusunda bazı köklü çalışmaların ve yeni yaklaşımların yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Hava Kirliliği, Meteorolojik Parametreler, Regresyon analizi, İstatistiksel Model IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Development of A Statistical Air Pollution Model for Urban Trabzon In the present study, the relations between the air pollutants and some meteorological parameters have statistically been analyzed for urban Trabzon, using the daily averages of data for five years ( 1994 - 1999 ). In the analysis; the code SPSS has been used and the SO2 and particulate matter ( PM ) concentrations in the outdoor air have been considered as dependent variables while the wind velocity, relative humidity and temperature are considered as independent- variables. For this purpose, the regression equations have been established for the each month of heating term ( December - April ) of urban Trabzon and for the terms of six months and also for the five years term. The lineer regression equations define the variations of the air pollutants depending on the meteorological parameters and also give an idea about the levels of relations. The results obtained show that the relations between the air pollutants and meteorological parameters are weak in general. The relations between the air pollutants and wind directions are also weak. This fact is also show that the air pollutants are unaffected by the prevailing winds in urban Trabzon. According to the results obtained; in order to decrease and control of air pollution in urban Trabzon, some radical works and new approaches must be carried out by official departments. Key Words : Air Pollution, Meteorological Parameters, Regression Analysis, Statistical Model