Climate co-benefits of urban regeneration: an analysis of three case studies in Ankara
Kentsel dönüşümün iklimsel eş-faydaları: Ankara'da üç örnek alan incelemesi
  1. Tez No: 967817
  2. Yazar: ESİN DUYGU DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
21. yüzyılın en önemli küresel krizlerinden biri olan iklim değişikliği hem sebep hem de sonuç ilişkileri açısından kentleri etkilemektedir. Dünya nüfusunun büyük bir bölümünün kentlerde yaşaması nedeniyle yoğun kentsel yapılaşma, yüksek enerji ve kaynak tüketimi, ulaşım ve altyapı sistemleri iklim değişikliğine katkıda bulunmakta ve iklim değişikliğinden etkilenen alanların başında gelmektedir. Bu nedenle kentlerin rolü, iklim değişikliğini azaltan ve uyum sağlayan hedefleri bütüncül olarak ele almaktır. Bu bağlamda, iklim eş-faydaları yaklaşımı, kentlerde eş zamanlı iklim krizlerine uyum ve sera gazı emisyonlarının azaltımı stratejilerini ve bu stratejilerin birbirini destekleyici etkiler yaratmasını sağlamaktadır. Ancak küresel literatürde, bu iki stratejinin çoğunlukla ayrı ele alındığı, eş-fayda yaklaşımının yeterince hayata geçirilmediği görülmektedir. Özellikle, Türkiye'deki kentsel dönüşüm uygulamaları inşaat sektörüne dayalı ekonomik kalkınma anlayışıyla yürütülmekte ve sürdürülebilirlik ve çevresel hedeflerden uzak kalmaktadır. Bu çalışma, söz konusu boşluğu doldurmak amacıyla dönüşüm projelerinin iklim eş-fayda üretme kapasitesini farklı mekânsal ölçeklerde, çeşitlenen uygulamalarla değerlendirmekte ve bu yaklaşımı kuramsal, yöntemsel ve uygulamalı bir çerçeveye oturmayı hedeflemektedir. Çalışmada, 2000 sonrası hızlanan kentsel dönüşüm pratiklerinden örneklem seçilmiş; bu projeler üzerinden eş-fayda potansiyelleri analiz edilerek doğrudan ve dolaylı iklim faydaları değerlendirilmiştir. Böylece, eş-fayda odaklı müdahale türleri için gösterge setleri ve değerlendirme araçları önerilmektedir. Sonuç olarak çalışma, iklim eş fayda konsepti üzerinden Türkiye'nin kentsel dönüşüm pratiklerini yeniden düşünmeyi ve farklı ölçeklerdeki mekânsal müdahaleleri iklim politikalarıyla bütünleştirme hedeflerine katkı sağlayacak kuramsal ve uygulamaya dönük öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Bu yönüyle tez, gelişmekte olan ülkelerdeki kentsel iklim politikaları literatürüne teorik, yöntemsel ve pratik düzeyde önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change, one of the most significant global crises of the 21st century, impacts cities through cause-and-effect relationships. Since a large share of the world's population lives in cities, dense urban development, high levels of energy and resource consumption, as well as transportation and infrastructure systems, both contribute to climate change and are among the primary areas affected by it. Therefore, cities must address climate change mitigation and adaptation holistically. In this context, the climate co-benefits approach allows cities to simultaneously adapt to climate crises and reduce greenhouse gas emissions, creating mutually reinforcing effects. However, in global literature, these two strategies are often addressed separately, and the co-benefits approach is not sufficiently implemented. Specifically, urban regeneration in Türkiye is driven by a construction-based economic development approach that remains disconnected from sustainability and environmental goals. To close this gap, this study assesses the capacity of regeneration to generate climate co-benefits at different spatial scales and through various applications, aiming to establish this approach within a solid theoretical, methodological, and practical framework. The study selected a sample of urban regeneration practices that accelerated after 2000 and analyzed their potential to produce co-benefits, evaluating both direct and indirect climate advantages. Accordingly, indicator sets and assessment tools for co-benefit-oriented interventions are proposed. Ultimately, the study seeks to reevaluate Türkiye 's urban regeneration practices through the lens of climate co-benefits and to provide both theoretical and practical recommendations that support integrating spatial interventions at various scales into climate policies. In this way, the thesis makes a meaningful contribution to the literature on urban climate policies in developing countries.